Kategorie do ciągnięcia przyczepki – poznaj przepisy!

PRZEPISY
Kategorie do ciągnięcia przyczepki – poznaj przepisy!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesteś kierowcą i zastanawiasz się, czy możesz poruszać się pojazdem z przyczepką? Musisz dowiedzieć się, jakie już masz uprawnienia do ciągnięcia przyczepki i jakich przepisów należy przestrzegać. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, jakie są zasady ruchu drogowego w tym przypadku. Dzięki temu będziesz w stanie poruszać się autem z przyczepką zgodnie z zasadami ruchu drogowego oraz z możliwością zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Ciągnięcie przyczepki samochodem osobowym – kierowca z prawem jazdy kategorii B

Jesteś kierowcą samochodu osobowego i chcesz dowiedzieć się, jaką przyczepkę możesz ciągnąć? Warto poznać się z poszczególnymi zasadami. Dla kierowców z prawem jazdy kategorii B dozwolona jest jazda z przyczepką, której waga wraz z pojazdem nie przekracza 3,5 tony. W takim wypadku kierowca ma dowolność w kwestii samochodu i przyczepki. Możliwe jest ciągnięcie przyczepki, jeśli jej waga wraz z masą całkowitą pojazdu nie przekracza 4,5 tonu, jednak dotyczy to tylko samochodów z dmc do 3,5 tony oraz lekkich przyczepek z dmc do 750 kilogramów. Istnieje również taka możliwość, jeśli długość pojazdu i przyczepy nie przekracza 18,75 m. Ważne jest również to, aby dopuszczalna masa przyczepki nie przekraczała dopuszczalną masę pojazdu osobowego.

Warto wiedzieć, że do prawa jazdy kategorii B można zyskać dodatkowe uprawnienia. Można zdać egzamin na kategorię B96, która upoważnia kierowcę do ciągnięcia lekkie przyczepki. Nieco trudniej zdobyć uprawnienia kategorii E, czyli B+E. W takim wypadku konieczne jest nie tylko zdanie egzaminu, ale również przejście przez cały kurs. Jednak dzięki temu można ciągnąć przyczepkę dmc 3,5 samochodem o takiej samej masie. Jeśli jest Ci to potrzebne do pracy lub w życiu prywatnym zdanie dodatkowego egzaminu na szersze uprawnienia wydaje się niezbędne.

Pojazdy osobowe o DMC 3,5 tony – zasady ciągnięcia przyczepki

W takim przypadku zaczynają się schody. To właśnie dlatego kierowcy samochodów o dmc 3,5 tony powinni dobrze znać poniższe zasady:

  • po pierwsze, dmc to zestaw, który składa się z samochodu i przyczepki, nie powinien przekraczać określonej wartości. Należy szukać jej w rubryce F3, która znajduje się w dowodzie rejestracyjnym samochodu;
  • w rubryce O1 można znaleźć wartość, której przyczepka nie powinna przekraczać względem samochodu, który ją ciągnie. Jeśli przyczepka nie jest wyposażona w hamulec, to należy zapoznać się z rubryką O2, w której znajduje się wartość pojazdu, jakiej nie powinna przekraczać; 
  • kolejna zasada mówi wyraźnie, że całkowita masa przyczepki nie może przekraczać masy samochodu.

Zasady ciągnięcia przyczepki, które warto znać

Zasady, z którymi powinni zapoznać się kierowcy, zanim zdecydują się na ciągnięcie przyczepki, znajdują się w Obwieszczeniu Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W zapisie znajduje się zasada, która mówi, że przyczepka wyposażona w hamulec nie może przekraczać masy ciągnącego jej pojazdu. 

Jaka zależność powinna być zachowana? Zdaniem specjalistów przyczepka musi mieć około 33% mniejsze dmc niż pojazd, który ją ciągnie. Jest to dość skomplikowane, jednak dzięki temu możliwe jest zachowanie bezpieczeństwa na drodze, dlatego z tymi zasadami powinien zapoznać się każdy kierowca.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Dariusz 24.01.2023

    Przyczepki Lekkie do 750 kg ,a nie 705kg jak napisano w tekście.

Rekomendowane
Kod 96 na prawie jazdy – jak go zdobyć? Do czego Cię uprawnia?
Kod 96 na prawie jazdy – jak go zdobyć? Do czego Cię uprawnia?
Prawo jazdy w Polsce można rozwinąć na całe mnóstwo sposobów. Jeden z nich to dodanie do niego kodu 96. Co on oznacza i jak go uzyskać?
Pierwsze ubezpieczenie AC – w jaki sposób je wybrać?
Pierwsze ubezpieczenie AC – w jaki sposób je wybrać?
Zakup ubezpieczenia AC to często wymóg w razie wzięcia auta w leasing, lecz jest ono opłacalne w przypadku naprawdę wielu pojazdów. Na co zwracać uwagę przy wyborze pierwszego ubezpieczenia AC?
Ile kosztuje kurs na kierowcę C+E?
Ile kosztuje kurs na kierowcę C+E?
Kursy kategorii C+E są aktualnie dość popularne, lecz nie da się ukryć, iż kosztują całkiem sporo. Jak jednak dokładnie kształtują się ich ceny?
Ostatnie wpisy