Znalezienie dobrej szkoły jazdy nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Ta kwestia wydaje się szczególnie problematyczna, jeżeli jest się osobą niepełnosprawną. Jak znaleźć dobrego szkoleniowca?
W takiej sytuacji liczy się na pewno podejście nauczycieli do kursantów i przede wszystkim odpowiednie kwalifikacje. Takie, które umożliwiają naukę, kiedy uczącym się jest osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Coraz więcej szkół jazdy decyduje się na wprowadzenie takiej usługi do swojej oferty. Można z nich na pewno skorzystać w większych miastach, gdzie nie brakuje konkurencji, co skutkuje tym, że wiele firm oferuje nietypowe świadczenia, jak to.
Szukanie takiej szkoły na własną rękę mogłoby być bardzo trudne. W końcu przeszukanie wszystkich ofert kursów dla niepełnosprawnych na pewno zajęłoby bardzo dużo czasu. Na szczęście są dostępne rozwiązania, które pomogą odnaleźć odpowiedniego szkoleniowca dla każdej osoby niepełnosprawnej. Wystarczy odwiedzić odpowiednią stronę.
Naprzeciw wymaganiom osób niepełnosprawnych wyszedł Minister Gospodarki. Wyznaczono specjalną instytucję PIMOT, która jest podmiotem odpowiedzialnym za stałe aktualizowanie informacji na temat bazy wszystkich akademii kierowców, gdzie znajdują się oferty skrojone specjalnie pod potrzeby osób niepełnosprawnych.
Można także posiłkować się wiadomościami z nieoficjalnych witryn tzn. tych, których działanie nie jest objęte patronatem Ministerstwa Gospodarki, ale i tak znajdują się na nich wiarygodne informacje. Taką stroną internetową jest na przykład witryna nauka jazdy.
Zanim jeszcze wsiądzie się do auta, oczywiście po wybraniu odpowiedniej szkoły jazdy, należy wypełnić stosowne dokumenty i zapisać się w należytych rejestrach. Pierwszym krokiem powinno być założenie Profilu Kandydata na Kierowcę. To właśnie w tym elektronicznym dokumencie będą znajdować się wszelkie niezbędne informacje na temat przyszłego kierowcy.
PKK można otrzymać, wybierając się do miejskiego Wydziału Komunikacji. Potrzebne dokumenty to: zdjęcie, dokument tożsamości i orzeczenie lekarza o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.
Dość często mówi się, że osoby niepełnosprawne nie są zobowiązane do uiszczania wszystkich opłat, na jakie narażony jest każdy kursant. Jest to prawda, jednak na pewno nie można powiedzieć, że to reguła. Niepełnosprawni kursanci są zwolnieni w momencie, gdy egzamin przeprowadza się przy użyciu specjalnie dostosowanego auta do potrzeb tej osoby.
Nie wszystkie WORD-y mają w swoim wyposażeniu takie auto, jednak można przyjechać z własnym lub wypożyczonym. Często szkoły nauki jazdy, które mają w swojej ofercie pakiet przeznaczony właśnie dla niepełnosprawnych, umożliwiają wypożyczenie takiego samochodu.
Można także uzyskać dofinansowanie na prawo jazdy. Otrzymuje się je po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, który jest składany przez stronę SOW (Systemu Obsługi Wsparcia).
Zdjęcie główne: Kampus Production/pexels.com