Pierwsza jazda samochodem – na czym się skupić?

Pierwsza jazda samochodem – na czym się skupić?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niedługo masz pierwszy raz usiąść za kółkiem? Podpowiemy, o czym powinieneś pamiętać, jakich błędów nie popełniać, a wszystko rozpoczniemy od przygotowania do jazdy.

Przygotowanie do jazdy – szybkie krok po kroku

Od tego zależy, jak dużo zyskasz w oczach egzaminatora, a także to, czy nie zaznaczy na swojej liście pierwszych błędów. Przygotowanie do jazdy ma też kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Dobrze ustawione lusterka czy fotel to również większy komfort podczas podróży, przejdźmy więc do konkretów.

  1. Zanim wejdziesz do samochodu, zdejmij obszerne ubrania; pas musi być umieszczony, jak najbliżej ciała, wtedy chroni Cię najlepiej.
  2. Teraz przechodzisz do ustawienia fotela. Przybliż go na tyle, aby Twoja lewa noga po wciśnięciu sprzęgła była lekko zgięta w kolanie ( w „automatach” dociśnij prawą nogą pedał hamulca).
  3. Ustaw wysokość siedziska. Unikaj skrajności, resztę pozostawiamy Tobie, to kwestia indywidualna.
  4. Teraz kąt nachylenia oparcia. Przegubem dłoni na wyprostowanej ręce musisz dotykać szczytu kierownicy, jednocześnie nie odrywając pleców od oparcia.
  5. Przejdź do regulacji zagłówka. Najlepiej, jeśli jest pośrodku szczytu głowy.
  6. Ustaw wszystkie lusterka.
  7. Zapnij pas.

Gotowe, wszystko ustawione idealnie, możesz ruszać! Przechodzimy więc do dobrych nawyków, które warto w sobie budować już od pierwszej jazdy.

Na czym skupić się podczas pierwszej jazdy samochodem?

Zacznijmy od ustawienia rąk na kierownicy. Zawsze powinieneś trzymać na niej obydwie dłonie (nie licząc momentu, gdy zmieniasz biegi). Ułóż je na wzór godziny 13:50 lub 14:45. Pamiętaj także, aby podczas zmiany biegów zawsze dociskać sprzęgło do oporu – łatwiej wtedy manewrować lewarkiem, a i samo sprzęgło Ci za to podziękuje, przejedziesz na nim zdecydowanie więcej kilometrów. 

Utrzymuj pełne skupienie na tym, co przed Tobą. Nie odwracaj się do tyłu, kiedy rozmawiasz z pasażerem, mimo wszystko patrz do przodu, ewentualnie na boki, gdy na przykład chcesz upewnić się, czy nic stamtąd nie nadjeżdża. Już tych kilka nawyków może sprawić, że Twoja jazda będzie bezpieczniejsza.

Na czym jeszcze powinieneś się skupić? Bez dwóch zdań na obserwacji otoczenia. Nie jesteś na drodze sam, praktycznie zawsze są inne pojazdy, ewentualnie piesi. Dlatego też nigdy nie szarżuj, nie staraj się popisywać przed innymi, bo wiele takich sytuacji doprowadziło do tragicznych scen na drogach. 

Gdy ruszasz i hamujesz, staraj się robić to płynnie, hamuj gwałtownie tylko wtedy, gdy to konieczne. Pamiętaj także o znakach, sprawdzaj te poziome, jak również pionowe. Często młodzi kierowcy, wjeżdżając na nową ulicę, nie zwracają uwagi na znak, który może na przykład wskazywać zakaz wjazdu. To prowadzi do problemów z wyjazdem, bo jak się okazało, wjechali na drogę jednokierunkową. Najważniejsze jednak, abyś zawsze zachowywał zdrowy rozsądek i trzeźwość myślenia!

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać i zamontować dodatki do twojego jednośladu dla poprawy bezpieczeństwa i stylu?
Jak prawidłowo dobrać i zamontować dodatki do twojego jednośladu dla poprawy bezpieczeństwa i stylu?
Sprawdź, jak wybrać i zainstalować dodatki do twojego jednośladu, które podkreślą jego styl i zwiększą bezpieczeństwo podczas jazdy.
Ochrona zniżek OC – na czym to polega?
Ochrona zniżek OC – na czym to polega?
Wielu z klientów towarzystw ubezpieczeniowych boi się, że wypracowana przez lata zniżka może pójść w niepamięć wskutek jednorazowego incydentu. Rozwiązaniem są zniżki OC. Jednak na czym to dokładnie polega?
Po niezdanym egzaminie na prawo jazdy wsiadł do swojego samochodu i… odjechał!
Po niezdanym egzaminie na prawo jazdy wsiadł do swojego samochodu i… odjechał!
64-latek próbował zdać egzamin na prawo jazdy, po tym jak w 2017 roku stracił uprawnienia.
Ostatnie wpisy