środa, 7 czerwca, 2023
Banner Top

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zdane prawo jazdy na motocykl nie jest wyznacznikiem dobrej i bezpiecznej jazdy – ważne jest, aby ciągle doskonalić swoją technikę prowadzenia pojazdu w różnych warunkach, np. na autostradzie lub podczas złej pogody. I nawet jeśli jesteś dobrym kierowcą, zawsze jest miejsce na poprawę! Sprawdź nasze porady bezpiecznej jazdy motocyklem, które stworzyliśmy wspólnie ze szkołą jazdy motocyklem ADV Academy!

1. Zasada ograniczonego zaufania i obserwacja drogi

Zarówno kierowca samochodu, jak i motocykla, powinien stosować zasadę ograniczonego zaufania na drodze. Nie każdy kierowca przestrzega wszystkich reguł ruchu drogowego, a nawet jeśli trafisz na perfekcjonistę drogowego, każdemu się zdarza pomylić. Dlatego Twoja szybka reakcja może uratować pojazd, a nawet życie. Obserwuj otoczenie, innych kierowców i pieszych, a także przede wszystkich siebie – pamiętaj, że brawura na drodze nie jest mile widziana. Dostosuj jazdę do nawierzchni, oceniając jej stan: jest mokra czy sucha, gładka czy ma nierówności? 

2. Zachowanie kultury jazdy

Jak już wspomniano, nie każdy kierowca przestrzega reguł ruchu drogowego, a jeszcze mniej kierowców zachowuje kulturę jazdy. Ty nie musisz być jak oni! Nie spiesz się na drodze, nie wymuszaj pierwszeństwa, “nie zajeżdżaj” nikomu drogi i nie pędź między samochodami, jeśli nie jesteś pewny /pewna szerokości pasa – zachowaj kulturę jazdy!

3. Kontrola stanu motocykla

Bezpieczna jazda zaczyna się od sprawnego motocykla. Sprawdzaj stan hamulców, zawieszenia i opon, regularnie sprawdzaj olej i świece. Pamiętaj, że w sytuacjach awaryjnych dużo zależy od stanu motocykla. Sprawdzaj także możliwości swojego jednośladu – jak się rozpędza i przyspiesza oraz jak hamuje i jaka jest droga hamowania. 

4. Doskonalenie techniki jazdy 

Każdą umiejętność można udoskonalić, bezpieczna jazda nie jest wyjątkiem! Nieumiejętne kierowanie jednośladem, nieodpowiednia reakcja na drodze i brak właściwych odruchów podczas jazdy mogą mieć dla kierującego fatalne konsekwencje. Odpowiednie szkolenia motocyklowe z ADV Academy pomoże Ci ulepszyć jazdę motocyklową oraz nauczy Cię różnych elementów niezbędnych podczas prowadzenia pojazdu, tj. umiejętne wchodzenie w zakręty, odpowiednie dostosowanie prędkości do drogi czy jazda w złych warunkach drogowych i pogodowych. Oprócz tego na takiego typu szkoleniach można nauczyć się prawidłowej pozycji podczas jazdy, stabilizacji motocykla i pochylania z jednośladem. To także idealne miejsce do nauki jazdy przy prędkościach poniżej progu równowagi, czyli coś dla odważnych!

Fot.: Alexey Malakhov/unsplash.com

0 Komentarze

Zostaw komentarz