Bezpieczna jazda motocyklem

Bezpieczna jazda motocyklem
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zdane prawo jazdy na motocykl nie jest wyznacznikiem dobrej i bezpiecznej jazdy – ważne jest, aby ciągle doskonalić swoją technikę prowadzenia pojazdu w różnych warunkach, np. na autostradzie lub podczas złej pogody. I nawet jeśli jesteś dobrym kierowcą, zawsze jest miejsce na poprawę! Sprawdź nasze porady bezpiecznej jazdy motocyklem, które stworzyliśmy wspólnie ze szkołą jazdy motocyklem ADV Academy!

1. Zasada ograniczonego zaufania i obserwacja drogi

Zarówno kierowca samochodu, jak i motocykla, powinien stosować zasadę ograniczonego zaufania na drodze. Nie każdy kierowca przestrzega wszystkich reguł ruchu drogowego, a nawet jeśli trafisz na perfekcjonistę drogowego, każdemu się zdarza pomylić. Dlatego Twoja szybka reakcja może uratować pojazd, a nawet życie. Obserwuj otoczenie, innych kierowców i pieszych, a także przede wszystkich siebie – pamiętaj, że brawura na drodze nie jest mile widziana. Dostosuj jazdę do nawierzchni, oceniając jej stan: jest mokra czy sucha, gładka czy ma nierówności? 

2. Zachowanie kultury jazdy

Jak już wspomniano, nie każdy kierowca przestrzega reguł ruchu drogowego, a jeszcze mniej kierowców zachowuje kulturę jazdy. Ty nie musisz być jak oni! Nie spiesz się na drodze, nie wymuszaj pierwszeństwa, “nie zajeżdżaj” nikomu drogi i nie pędź między samochodami, jeśli nie jesteś pewny /pewna szerokości pasa – zachowaj kulturę jazdy!

3. Kontrola stanu motocykla

Bezpieczna jazda zaczyna się od sprawnego motocykla. Sprawdzaj stan hamulców, zawieszenia i opon, regularnie sprawdzaj olej i świece. Pamiętaj, że w sytuacjach awaryjnych dużo zależy od stanu motocykla. Sprawdzaj także możliwości swojego jednośladu – jak się rozpędza i przyspiesza oraz jak hamuje i jaka jest droga hamowania. 

4. Doskonalenie techniki jazdy 

Każdą umiejętność można udoskonalić, bezpieczna jazda nie jest wyjątkiem! Nieumiejętne kierowanie jednośladem, nieodpowiednia reakcja na drodze i brak właściwych odruchów podczas jazdy mogą mieć dla kierującego fatalne konsekwencje. Odpowiednie szkolenia motocyklowe z ADV Academy pomoże Ci ulepszyć jazdę motocyklową oraz nauczy Cię różnych elementów niezbędnych podczas prowadzenia pojazdu, tj. umiejętne wchodzenie w zakręty, odpowiednie dostosowanie prędkości do drogi czy jazda w złych warunkach drogowych i pogodowych. Oprócz tego na takiego typu szkoleniach można nauczyć się prawidłowej pozycji podczas jazdy, stabilizacji motocykla i pochylania z jednośladem. To także idealne miejsce do nauki jazdy przy prędkościach poniżej progu równowagi, czyli coś dla odważnych!

Fot.: Alexey Malakhov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wątpliwości co do obostrzeń rządowych. Jak za nimi nadążyć?
Wątpliwości co do obostrzeń rządowych. Jak za nimi nadążyć?
Sprawdź, które obostrzenia wciąż obowiązują, by uniknąć mandatu.
Rodzaje napędów motocyklowych. Lepszy łańcuch, pas czy wał napędowy?
Rodzaje napędów motocyklowych. Lepszy łańcuch, pas czy wał napędowy?
Układ napędowy odpowiada w motocyklu za przenoszenie mocy i momentu obrotowego na tylne koło. Współczesne wydania rozwiązań wykorzystywanych od dziesięcioleci — czyli łańcucha, pasa i wału napędowego, pozwalają na komfortowe i bezpieczne poruszanie się jednośladem w każdych warunkach (zarówno pogodowych i terenowych), bez konieczności uciążliwej konserwacji.
Ile kosztuje kurs na kierowcę C+E?
Ile kosztuje kurs na kierowcę C+E?
Kursy kategorii C+E są aktualnie dość popularne, lecz nie da się ukryć, iż kosztują całkiem sporo. Jak jednak dokładnie kształtują się ich ceny?
Ostatnie wpisy