Bezpieczna jazda motocyklem

Bezpieczna jazda motocyklem
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zdane prawo jazdy na motocykl nie jest wyznacznikiem dobrej i bezpiecznej jazdy – ważne jest, aby ciągle doskonalić swoją technikę prowadzenia pojazdu w różnych warunkach, np. na autostradzie lub podczas złej pogody. I nawet jeśli jesteś dobrym kierowcą, zawsze jest miejsce na poprawę! Sprawdź nasze porady bezpiecznej jazdy motocyklem, które stworzyliśmy wspólnie ze szkołą jazdy motocyklem ADV Academy!

1. Zasada ograniczonego zaufania i obserwacja drogi

Zarówno kierowca samochodu, jak i motocykla, powinien stosować zasadę ograniczonego zaufania na drodze. Nie każdy kierowca przestrzega wszystkich reguł ruchu drogowego, a nawet jeśli trafisz na perfekcjonistę drogowego, każdemu się zdarza pomylić. Dlatego Twoja szybka reakcja może uratować pojazd, a nawet życie. Obserwuj otoczenie, innych kierowców i pieszych, a także przede wszystkich siebie – pamiętaj, że brawura na drodze nie jest mile widziana. Dostosuj jazdę do nawierzchni, oceniając jej stan: jest mokra czy sucha, gładka czy ma nierówności? 

2. Zachowanie kultury jazdy

Jak już wspomniano, nie każdy kierowca przestrzega reguł ruchu drogowego, a jeszcze mniej kierowców zachowuje kulturę jazdy. Ty nie musisz być jak oni! Nie spiesz się na drodze, nie wymuszaj pierwszeństwa, “nie zajeżdżaj” nikomu drogi i nie pędź między samochodami, jeśli nie jesteś pewny /pewna szerokości pasa – zachowaj kulturę jazdy!

3. Kontrola stanu motocykla

Bezpieczna jazda zaczyna się od sprawnego motocykla. Sprawdzaj stan hamulców, zawieszenia i opon, regularnie sprawdzaj olej i świece. Pamiętaj, że w sytuacjach awaryjnych dużo zależy od stanu motocykla. Sprawdzaj także możliwości swojego jednośladu – jak się rozpędza i przyspiesza oraz jak hamuje i jaka jest droga hamowania. 

4. Doskonalenie techniki jazdy 

Każdą umiejętność można udoskonalić, bezpieczna jazda nie jest wyjątkiem! Nieumiejętne kierowanie jednośladem, nieodpowiednia reakcja na drodze i brak właściwych odruchów podczas jazdy mogą mieć dla kierującego fatalne konsekwencje. Odpowiednie szkolenia motocyklowe z ADV Academy pomoże Ci ulepszyć jazdę motocyklową oraz nauczy Cię różnych elementów niezbędnych podczas prowadzenia pojazdu, tj. umiejętne wchodzenie w zakręty, odpowiednie dostosowanie prędkości do drogi czy jazda w złych warunkach drogowych i pogodowych. Oprócz tego na takiego typu szkoleniach można nauczyć się prawidłowej pozycji podczas jazdy, stabilizacji motocykla i pochylania z jednośladem. To także idealne miejsce do nauki jazdy przy prędkościach poniżej progu równowagi, czyli coś dla odważnych!

Fot.: Alexey Malakhov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co warto wiedzieć o autach elektrycznych?
Co warto wiedzieć o autach elektrycznych?
Auta na prąd z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Dowiedz się nieco więcej o tych nowoczesnych pojazdach elektrycznych oraz poznaj wszystkie zalety wynikające z posiadania takowego samochodu.
Kary za „jazdę na podwójnym gazie” – musisz być tego świadomy!
Kary za „jazdę na podwójnym gazie” – musisz być tego świadomy!
To jedno z najbardziej surowo karanych przestępstw drogowych. Co grozi kierowcy za jazdę pod wpływem alkoholu?
Nie znasz budowy silnika? Możesz oblać egzamin!
Nie znasz budowy silnika? Możesz oblać egzamin!
Każdy, kto podchodzi do egzaminu na prawo jazdy kategorii B, powinien znać budowę silnika w samochodzie osobowym. Brak tej wiedzy może oznaczać bardzo szybkie zakończenie egzaminu na prawo jazdy.
Ostatnie wpisy