Posiadanie dokumentu prawa jazdy jest niemal tak powszechne, jak obecność dowodu osobistego w portfelu. Dla jednych jest to kwestia wygody, dla innych – konieczność. Jakie pojazdy mogą prowadzić kierowcy z prawem jazdy kategorii B?
Możliwość prowadzenia samochodu bądź innych pojazdów to ogrom możliwości takich jak znalezienie lepszej pracy, niezależność czy wygoda podróżowania. Z roku na rok do egzaminów przystępuje coraz więcej osób, zarówno młodszych, jak i starszych. Przed odebraniem dokumentu warto zapoznać się z podstawowymi informacjami.
Prawo jazdy określonej kategorii jest dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdami. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka ważnych wymagań, takich jak:
Wyróżnia się wiele kategorii prawa jazdy, a wśród nich najpopularniejszą jest kategoria B. Posiadacze takiego dokumentu w większości przypadków nie zdają sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę mogą jeździć. Wielu odpowie: „samochodem osobowym”, jednak jest to tylko częściowa odpowiedź, ponieważ możliwości jest o wiele więcej. W przypadku każdego z pojazdów istnieją jednak pewne obostrzenia. Warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć niepotrzebnego mandatu.
Kategoria B umożliwia prowadzenie różnych rodzajów pojazdów. Oto kompletna lista środków transportu, którymi możemy kierować, posiadając ten dokument.
Należą do nich motorowery, czterokołowce i czterokołowce lekkie. Motorower wyposażony jest w silnik spalinowy o pojemności skokowej do 50 cm3, a maksymalna prędkość jazdy wynikająca z konstrukcji to 45 km/h. Czterokołowcami lekkimi nazywane są quady o masie nie większej niż 350 kilogramów oraz maksymalnej prędkości również na poziomie 45 km/h. Wśród czterokołowców znajdują się pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej 400 kilogramów w przypadku przewozu osób lub 550 kilogramów w przypadku przewozu rzeczy.
Poza obostrzeniem dotyczącym masy pojazdu należy mieć też na uwadze liczbę osób, które możemy przewozić. Maksymalnie samochodem może jechać kierowca i ośmiu pasażerów.
Maksymalna masa całkowita przyczepy lekkiej nie powinna przekraczać 750 kilogramów, natomiast masa rzeczywista powinna być nie większa niż masa pojazdu ciągnącego. Samochód, o którym mowa, to pojazd z poprzedniego punktu.
W tym przypadku chodzi o przyczepę inną niż lekką z zastrzeżeniem, że łączna dopuszczalna masa całkowita obydwu pojazdów jest nie większa niż 3,5 tony. Możliwe jest podejście do dodatkowego egzaminu państwowego, co zostanie potwierdzone odpowiednią adnotacją. Uzyskując pozytywny wynik, otrzymamy uprawnienia do prowadzenia samochodu z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej do 4,25 tony.
Wymagania stawiane motocyklom zgodnym z kategorią B to pojemność skokowa silnika nieprzekraczająca 125 cm3 oraz moc nie większa niż 11 kW, czyli około 15 KM. Stosunek mocy do masy własnej nie może wynosić więcej niż 0,1 kW/kg. Kierowca musi natomiast mieć prawo jazdy kategorii B przez minimum trzy lata.
Maksymalna prędkość pojazdu wolnobieżnego to 25 km/h, co wynika z jego konstrukcji. Wśród nich znajdują się maszyny takie jak kombajny, prasy, sadzarki, wciągarki, koparki i ładowarki. Możliwe jest ciągnięcie takim pojazdem przyczepy lekkiej.
Jego maksymalna dozwolona prędkość poruszania się w ruchu ulicznym to 30 km/h. Podobnie jak w przypadku pojazdów wolnobieżnych, możliwe jest również ciągnięcie przyczepy lekkiej.
Możliwość ta pojawiła się w grudniu 2018 roku. Podobnie jak w przypadku motocykli, warunkiem jest posiadanie prawa jazdy przez minimum trzy lata. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby jeździć czymś pomiędzy samochodem a jednośladem.
Jak widać, lista pojazdów, którymi możemy się poruszać z prawem jazdy kategorii B, jest naprawdę imponująca.
I tak, i nie. Na trzy miesiące przed ukończeniem osiemnastego roku życia można zapisać się na kurs prawa jazdy, natomiast już miesiąc przed urodzinami możliwe będzie podejście do egzaminu. Jeżeli kursantowi uda się go zdać za pierwszym razem – bardzo dobrze! Nie uprawnia to jednak do kierowania pojazdami jeszcze przez kolejny miesiąc. Dokument prawa jazdy będzie można odebrać najwcześniej w dniu urodzin.
(fot. pixabay.com)