Tym musisz kierować się, wybierając swoje pierwsze auto

Tym musisz kierować się, wybierając swoje pierwsze auto
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zakup pierwszego samochodu to znacząca sprawa, którą trzeba dobrze przemyśleć. Należy być przy tym cierpliwym oraz uważnym. Podpowiadamy początkującym, jak najlepiej dobrać auto do częstego użytkowania. Przeczytaj koniecznie, jeśli także jesteś przed taką decyzją. 

Wybór odpowiedniego modelu i kwestie bezpieczeństwa

Na początku warto określić swoje potrzeby i zastanowić się nad konkretnym modelem samochodu. Wiele osób poleca dla początkujących te z mniejszą pojemnością silnika oraz o niewielkich gabarytach. Auto powinno być przede wszystkim sprawne oraz wyposażone w niezbędne elementy, takie jak poduszki powietrzne, ABS, czy ASR. Może przydać się również wspomaganie kierownicy i czujniki parkowania, szczególnie jeśli kierowca dopiero zaczyna swoją przygodę z jazdą. Dopilnuj, żeby wybrany przez Ciebie model miał łatwo dostępne części zamienne oraz, aby był tani w utrzymaniu. Sprawdź, jakie są koszta wymiany najpopularniejszych usterek do konkretnego auta. W Internecie znajdziesz wiele list, które przedstawiają najlepsze modele, które doskonale sprawdzą się jako pierwszy samochód. Koniecznie zobacz je przed kupnem, może znajdziesz tam inspirację.

Warto po zakupie auta zrobić dodatkowo przegląd u mechanika, żeby sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak należy. Specjalista pozbędzie się także wyeksploatowanych elementów. Następnie zamieni je na przykład na nowe części do francuskich aut, w przypadku samochodów marki Renault, Citroen lub Peugeot. 

Kupno używanego samochodu – na co zwrócić uwagę? 

Popularną opcją, na którą decydują się młodzi kierowcy, jest zakup używanego auta. To dobry pomysł, szczególnie jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy lub masz ograniczony budżet. Przy takiej transakcji należy jednak uważać, żeby nie zostać oszukanym i nie zakupić złego samochodu. Poszukiwania zacznij od Internetu, gdzie znajduje się wiele ofert takich aut. Często wystawiane są one przez indywidualnych sprzedawców. W razie pytań możesz się z nimi skontaktować i dowiedzieć się w sprawie nurtujących kwestii. Warto umówić się także na rozmowę telefoniczną. Zapytaj w niej o dokładny stan techniczny samochodu oraz o jego parametry. Dowiedz się, czy w przeszłości uczestniczył w wypadku, czy miał poważne usterki oraz jak często był naprawiany. Unikaj aut, które są widocznie zniszczone przez korozje.

Możesz poprosić osobę doświadczoną w tej dziedzinie, żeby pomogła Ci w poszukiwaniach. Może być to członek Twojej rodziny lub znajomy, który posiada już taki środek transportu. Częstą opcją jest też zakup od handlarza lub sprowadzenie auta zza granicy, na przykład z Niemiec. Pamiętaj, żeby dowiedzieć się od osoby, która wystawia ofertę, czy jest możliwość odbycia jazdy próbnej przed zakupem. Po przyjeździe na miejsce nie zapomnij, aby porównać stan samochodu w rzeczywistości do tego ze zdjęcia. 

Koszty związane z zakupem oraz konieczne formalności

Zwykle młodzi kierowcy mają ograniczony budżet, dlatego szukają tańszego modelu samochodu. Oprócz kosztów związanych z kupnem auta dolicz wydatki na ewentualnego mechanika. Na początku warto zrobić przegląd oraz wykonać podstawowy serwis, który obejmuje między innymi wymianę oleju silnikowego. Pamiętaj, że samochód powinien mieć ważne badanie techniczne. Po zakupie pierwszego auta trzeba go ubezpieczyć oraz przerejestrować. Przygotuj się też na koszty takiej rejestracji. Nie są one wysokie, ale warto o nich pamiętać. Przy kupnie samochodu trzeba sporządzić ze sprzedającym umowę podpisaną przez obie strony. Każda z nich powinna mieć swój osobny egzemplarz.

Zdjęcie główne: JESHOOTS.com/pexe;s.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zrobić, gdy nie usłyszysz polecenia egzaminatora? Podpowiadamy!
Co zrobić, gdy nie usłyszysz polecenia egzaminatora? Podpowiadamy!
Zapisałeś się na egzamin prawa jazdy i już zaczynasz się stresować? Podpowiadamy co zrobić, gdy nie usłyszysz polecenia egzaminatora. Nie musi to oznaczać końca egzaminu!
Jak wybrać idealną pakowarkę próżniową dla twojej kuchni?
Jak wybrać idealną pakowarkę próżniową dla twojej kuchni?
Odkryj funkcjonalność, różnorodność i kluczowe czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru pakowarki próżniowej, niezbędnej w każdej nowoczesnej kuchni.
20-latek jechał z prędkością 247 km/h. Stracił prawo jazdy   i trafił przed sąd
20-latek jechał z prędkością 247 km/h. Stracił prawo jazdy i trafił przed sąd
Podczas patrolu, grupa SPEED natknęła się na szarżującego młodego mężczyznę, który stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym.
Ostatnie wpisy