Mandaty za wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu – co Ci grozi?

TARYFIKATOR
Mandaty za wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu – co Ci grozi?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nowe stawki mandatów mają odstraszyć kierowców od popełniania wykroczeń. Ile będziemy musieli zapłacić za niebezpieczne wyprzedzanie?

Nowy taryfikator batem na kierowców?

Na początku 2022 roku stało się coś, co miało mocno wpłynąć na bezpieczeństwo na polskich drogach – osoby łamiące przepisy ruchu drogowego miały mocniej dostać po kieszeni i otrzymywać większe kary za swoją nieprzepisową jazdę. Od kilkunastu lat w naszym kraju taryfikatory stanęły w miejscu, chociaż w obliczu kryzysu i tak mandaty potrafiły być bolesne. Zmiana jednak okazała się naprawdę drastyczna.

Jeszcze w 2021 roku maksymalną wysokością mandatu za przekroczenie prędkości było 500 złotych. Od 1 stycznia 2022 roku poziom ten został podniesiony pięciokrotnie, a jeśli doliczyć jeszcze opcję karania za recydywę, za przekroczenie prędkości o 71 km/h możemy otrzymać grzywnę w wysokości nawet 5000 złotych. Oczywiście to niejedyne przepisy, które uległy zmianie. Możemy wspomnieć o kilku innych wykroczeniach, których popełnienie naprawdę mocno uszczupli portfel oraz zwiększy liczbę punktów karnych na koncie. 

Za niewłaściwe wyprzedzanie słono zapłacimy

Spore zmiany zaszły między innymi w kontekście karania za wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach. O jakich dokładnie mowa? Możemy tutaj wymienić chociażby miejsca z zakazem wyprzedzania z podwójną ciągłą, przejazdy kolejowe oraz ich najbliższe otoczenie, pasy dla pieszych, a także skrzyżowania. Z jakimi konsekwencjami będziemy się jednak musieli zmierzyć, jeżeli zostaniemy złapani na gorącym uczynku? Wiele zależy tutaj od charakteru przewinienia.

W przypadku wyprzedzenia w zakazanym miejscu będziemy musieli zmierzyć się z mandatem na poziomie 1000 złotych. Tak samo będzie, gdy wykonamy tego typu manewr na przejeździe kolejowym czy torach tramwajowych. O wiele boleśniej obecnie karane jest wyprzedzanie na pasach, szczególnie gdy inny pojazd przepuszcza w tym samym czasie pieszego. W takim przypadku mandat wyniesie 1500 złotych.

Punkty karne również w górę

Punkty karne otrzymywane według nowych przepisów mają zaboleć kierowców jeszcze mocniej. Nie istnieje już opcja ich redukcji poprzez szkolenia, a same z siebie znikną z konta dopiero po 24 miesiącach. Niewłaściwe wyprzedzanie jest jednak w stanie sprawić, że może się ono szybko zapełnić do niebezpiecznego poziomu.

W przypadku wyprzedzania w miejscu niedozwolonym poza grzywną finansową dostaniemy również pięć punktów karnych. Wyprzedzanie z prawej strony zasili konto trzema punktami karnymi, a najsurowiej karane jest wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Za taki manewr będziemy mogli otrzymać aż 10 punktów karnych. Nie powinno to jednak dziwić – to naprawdę niebezpieczna sytuacja.

Zdj. główne: ThomasWolter/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Będą uczyć jeździć po autostradzie. To pierwszy kurs w Polsce!
Będą uczyć jeździć po autostradzie. To pierwszy kurs w Polsce!
Jazda po autostradzie jest piętą achillesową młodych kierowców. Na pomoc ma przyjść kurs organizowany przez Autostrady Wielkopolskie.
Jak wybrać najlepszą szkołę jazdy?
Jak wybrać najlepszą szkołę jazdy?
Po czym poznać, że akurat TA szkoła jest najlepsza? Oto najważniejsze podpowiedzi!
Jak wideodomofony zwiększają bezpieczeństwo w twoim domu
Jak wideodomofony zwiększają bezpieczeństwo w twoim domu
Dowiedz się, jak technologia wideodomofonów przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w twoim domu. Przeczytaj o korzyściach, możliwościach monitoringu oraz optymalizacji kontroli dostępu.
Ostatnie wpisy