Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Bezpieczny styl jazdy wiąże się z przyznawaniem zniżek OC. Kierowcy dzięki temu mogą zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Kwoty za polisę są w niektórych przypadkach niższe nawet o połowę. Jednak wielu z klientów towarzystw ubezpieczeniowych boi się, że wypracowana przez lata zniżka może pójść w niepamięć wskutek jednorazowego incydentu. Rozwiązaniem są zniżki OC. Jednak na czym to dokładnie polega?
Towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają zniżki za bezszkodową jazdę. Działa to na dwa sposoby. Z jednej strony to nagroda dla klientów, którzy dbają o bezpieczeństwo na drodze, a z drugiej motywacja do zwracania uwagi na łagodniejszy styl jazdy i unikanie niebezpiecznych wydarzeń. Dokładne oceny są wystawiane na podstawie tabeli bonus-malus.
W zależności od ubezpieczyciela, czas, po którym otrzymuje się nagrodę za bezszkodową jazdę, może się różnić. W pewnych przypadkach zniżka jest przyznawana już po trzech latach, a w innych po dwukrotnym upływie tego czasu. Sprawia to, że warto mieć dostęp do dobrych porównywarek ofert i na przykład wybrać ubezpieczenie OC w rankomat.pl.
Jak wspomniano wcześniej, do oceny, czy kierowca zasługuje na zniżkę, czy nie, służy tabela bonus-malus. Co to oznacza? Termin „bonus-malus” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza w tłumaczeniu na polski „dobry-zły”.
Tabela jest wykorzystywana nie tylko w przypadku ubezpieczeń, lecz również w odniesieniu do szeregu porozumień biznesowych, które opierają się na systemie, który nagradza – bonus lub karze – malus. W przypadku towarzystw ubezpieczeniowych tabela bonus-malus karze wypadki z winy kierowcy poprzez dopłaty do składek, a nagradza klientów, którzy przez lata nie spowodowali wypadku i z tego powodu mogą cieszyć się rabatami.
Kierowcy, którzy korzystają ze zniżek, często się zastanawiają nad tym, czy w przypadku ewentualnej kolizji, wszystko to, na co pracowali przez lata, pójdzie na marne. Jest rozwiązanie tego problemu – ochrona zniżek OC. W jaki sposób działa i jak można ją uzyskać?
Ochrona zniżek OC to opcja, która została stworzona specjalnie po to, żeby lata bezpiecznej jazdy kierowców nie pozostały niedocenione, nawet w przypadku jednorazowego incydentu. I tak podpisuje się umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, gdzie zawarta jest klauzula o ochronie zniżki OC. Ochrona obejmuje zazwyczaj okres 12-miesięcy. Z tego powodu konieczne jest odnowienie tego zapisu przy każdym upływającym roku.
Skoro kierowcy mogą zabezpieczyć swoją zniżkę OC przed nieprzewidzianymi sytuacjami, tak samo o ochronę zadbali ubezpieczyciele. Często pojawia się pytanie, czy skoro kierowca wykupił taką opcję, jak ochrona zniżki OC, to jest „bezkarny” i w ciągu roku może mieć kolizje. Pomimo tego, że ochrona zniżki OC zabezpiecza przed incydentami, to ma to również swoje granice.
Na początku warto zaznaczyć, że każdy ubezpieczyciel przedstawia swoje warunki w indywidualnej ofercie, ale zazwyczaj, jeżeli chodzi o ochronę OC, to przedstawia się to w ten sposób, że kierowca może raz w ciągu 12-miesięcy spowodować stłuczkę. Jeżeli zdarzy się to więcej razy, to ochrona zniżki OC przestaje działać.
Ochrona zniżki OC jest zazwyczaj dodatkowo płatna. Z tego powodu nie wszyscy kierowcy decydują się na to rozwiązanie. Jednak biorąc pod uwagę aspekty związane ze spokojem psychicznym, a także zwykłym zabezpieczeniem zniżki OC, warto rozważyć dokupienia tej opcji do pakietu polisy.
(fot. pixabay.com)