Ochrona zniżek OC – na czym to polega?

Ochrona zniżek OC – na czym to polega?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Bezpieczny styl jazdy wiąże się z przyznawaniem zniżek OC. Kierowcy dzięki temu mogą zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Kwoty za polisę są w niektórych przypadkach niższe nawet o połowę. Jednak wielu z klientów towarzystw ubezpieczeniowych boi się, że wypracowana przez lata zniżka może pójść w niepamięć wskutek jednorazowego incydentu. Rozwiązaniem są zniżki OC. Jednak na czym to dokładnie polega?

Zniżki OC – na jakiej podstawie są przyznawane?

Towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają zniżki za bezszkodową jazdę. Działa to na dwa sposoby. Z jednej strony to nagroda dla klientów, którzy dbają o bezpieczeństwo na drodze, a z drugiej motywacja do zwracania uwagi na łagodniejszy styl jazdy i unikanie niebezpiecznych wydarzeń. Dokładne oceny są wystawiane na podstawie tabeli bonus-malus.

W zależności od ubezpieczyciela, czas, po którym otrzymuje się nagrodę za bezszkodową jazdę, może się różnić. W pewnych przypadkach zniżka jest przyznawana już po trzech latach, a w innych po dwukrotnym upływie tego czasu. Sprawia to, że warto mieć dostęp do dobrych porównywarek ofert i na przykład wybrać ubezpieczenie OC w rankomat.pl.

Czym jest tabela bonus-malus?

Jak wspomniano wcześniej, do oceny, czy kierowca zasługuje na zniżkę, czy nie, służy tabela bonus-malus. Co to oznacza? Termin „bonus-malus” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza w tłumaczeniu na polski „dobry-zły”.

Tabela jest wykorzystywana nie tylko w przypadku ubezpieczeń, lecz również w odniesieniu do szeregu porozumień biznesowych, które opierają się na systemie, który nagradza – bonus lub karze – malus. W przypadku towarzystw ubezpieczeniowych tabela bonus-malus karze wypadki z winy kierowcy poprzez dopłaty do składek, a nagradza klientów, którzy przez lata nie spowodowali wypadku i z tego powodu mogą cieszyć się rabatami.

Ochrona zniżki OC – jak można ją uzyskać?

Kierowcy, którzy korzystają ze zniżek, często się zastanawiają nad tym, czy w przypadku ewentualnej kolizji, wszystko to, na co pracowali przez lata, pójdzie na marne. Jest rozwiązanie tego problemu – ochrona zniżek OC. W jaki sposób działa i jak można ją uzyskać?

Ochrona zniżek OC to opcja, która została stworzona specjalnie po to, żeby lata bezpiecznej jazdy kierowców nie pozostały niedocenione, nawet w przypadku jednorazowego incydentu. I tak podpisuje się umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, gdzie zawarta jest klauzula o ochronie zniżki OC. Ochrona obejmuje zazwyczaj okres 12-miesięcy. Z tego powodu konieczne jest odnowienie tego zapisu przy każdym upływającym roku.

Czy ochrona zniżki OC jest bezwzględna?

Skoro kierowcy mogą zabezpieczyć swoją zniżkę OC przed nieprzewidzianymi sytuacjami, tak samo o ochronę zadbali ubezpieczyciele. Często pojawia się pytanie, czy skoro kierowca wykupił taką opcję, jak ochrona zniżki OC, to jest „bezkarny” i w ciągu roku może mieć kolizje. Pomimo tego, że ochrona zniżki OC zabezpiecza przed incydentami, to ma to również swoje granice.

Na początku warto zaznaczyć, że każdy ubezpieczyciel przedstawia swoje warunki w indywidualnej ofercie, ale zazwyczaj, jeżeli chodzi o ochronę OC, to przedstawia się to w ten sposób, że kierowca może raz w ciągu 12-miesięcy spowodować stłuczkę. Jeżeli zdarzy się to więcej razy, to ochrona zniżki OC przestaje działać.

Czy warto zdecydować się na ochronę zniżki OC?

Ochrona zniżki OC jest zazwyczaj dodatkowo płatna. Z tego powodu nie wszyscy kierowcy decydują się na to rozwiązanie. Jednak biorąc pod uwagę aspekty związane ze spokojem psychicznym, a także zwykłym zabezpieczeniem zniżki OC, warto rozważyć dokupienia tej opcji do pakietu polisy.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kupno i sprzedaż auta – na co zwrócić uwagę?
Kupno i sprzedaż auta – na co zwrócić uwagę?
Kupno i sprzedaż samochodu używanego to czynności, które musi wykonać każdy kierowca.
Jakimi statystykami kierować się przy wyborze szkoły jazdy?
Jakimi statystykami kierować się przy wyborze szkoły jazdy?
Odpowiednia szkoła jazdy sprawi, że kurs będzie przyjemnością, a umiejętności nabędziemy błyskawicznie. Jak jednak szukać dobrego ośrodka?
Top 10 miejskich samochodów dla młodych kierowców
Top 10 miejskich samochodów dla młodych kierowców
Młodzi kierowcy mogą mieć problem w rozeznaniu się w gąszczu ogłoszeń na rynku motoryzacyjnym. Z tego względu przygotowaliśmy zestawienie 10 najlepszych samochodów miejskich dla młodych kierowców.
Ostatnie wpisy