7 faktów i ciekawostek o marce BMW 

7 faktów i ciekawostek o marce BMW 
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

BMW to niemiecka marka samochodów, silników i motocykli, należąca do bawarskiego koncernu BMW – Bayerische Motoren Werke, czyli Bawarskich Zakładów Motoryzacyjnych. Wiąże się z nią ciekawa historia oraz wiele interesujących faktów. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tej marki.

Koncern BMW nie od razu produkował samochody 

Zanim w sprzedaży pojawiły się pierwsze auta marki BMW, wcześniej koncern ten produkował silniki do samolotów, motocykle, hamulce kolejowe oraz sprzęt rolniczy. Niemiecki producent wszedł na rynek samochodowy dopiero w 1928 roku, kiedy przejął Fabrykę Samochodów Eisenach oraz markę Dixi. Pierwsze auto BMW produkowane seryjnie to BMW 3/15 PS DA 2.1, wyprodukowane w 1929 roku.

Po II wojnie światowej na niemiecki koncern został nałożony zakaz produkcji jakichkolwiek pojazdów silnikowych, a główny zakład w Monachium był niemal całkowicie zniszczony i przejęły go Stany Zjednoczone. Po zakończeniu wojny BMW zajmowało się naprawą pojazdów armii USA, a także produkcją części zamiennych, narzędzi rolniczych, rowerów i naczyń kuchennych. Następnie koncern otrzymał pozwolenie na produkcję motocykli, a w 1951 roku zaprezentował pierwsze powojenne auto – BMW 501.

Fabryka samochodów EMW 

Po zakończeniu II wojny światowej Fabryka Samochodów w Eisenach została przejęta przez Stany Zjednoczone, a następnie przez Związek Radziecki. Nowi zarządcy otrzymali do swojej dyspozycji linie produkcyjne, maszyny i podzespoły. Oferowali wątpliwej jakości pojazdy pod marką BMW, podczas gdy niemiecki koncern z centralą w Monachium utracił jakikolwiek wpływ na ich produkcję. W związku z tym jego przedstawiciele wytoczyli proces sądowy, w wyniku którego Fabryka w Eisenach otrzymała prawny zakaz posługiwania się nazwą BWM. Zaczęła sprzedawać swoje pojazdy pod nową marką EMW – Eisenacher Motoren Werk, która następnie została zmieniona na VEB Automobilwerk Eisenach (AWE). 

Co znajduje się na logo BMW?

Logo marki BMW zostało zarejestrowane w 1917 roku. Tworzy je koło otoczone pierścieniem z napisem BMW, podzielone na cztery ćwiartki w kolorze białym i niebieskim. Projekt przechodził kosmetyczne zmiany w latach 1933, 1953, 1967 i 1997. W 2020 roku zostały wprowadzone zmiany na potrzeby brandingu marki – usunięto czarny kontur oraz efekt trójwymiarowości. Emblemat używany w samochodach pozostał niezmieniony od 1997 roku.

W 1929 roku pojawiła się reklama, która przedstawia logo BMW nałożone na obracające się śmigło. Spowodowało to upowszechnienie się mitu, że emblemat marki został zainspirowany właśnie śmigłem i wskazuje na lotnicze pochodzenie marki. Zgodnie z tą koncepcją białe śmigło przecina niebieskie niebo. W rzeczywistości jednak logotyp był inspirowany emblematem marki Rapp Motorenwerke i nawiązuje do barw flagi Bawarii.

Centrum wystawowe BMW Welt 

W Monachium znajduje się słynne centrum wystawowe BMW Welt, otwarte w 2007 roku. Pełni ono wiele funkcji – muzeum, miejsca odbioru i ekspozycji samochodów BMW, a także centrum rozrywkowego. Jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną w całej Bawarii. W centrum są prezentowane nie tylko pojazdy BMW, ale także pozostałych marek niemieckiego koncernu – Rolls-Royce Motor Cars i Mini. 

Marka słynąca z wyścigów samochodowych

BMW od lat jest marką kojarzoną z wyścigami samochodowymi. W 1978 roku powstał pierwszy samochód wyścigowy M1. W 1982 roku silniki BMW zostały po raz pierwszy użyte w pojazdach Formuły 1. Były one wykorzystane m.in. w samochodzie Brabham BT52 brazylijskiego zawodnika Nelsona Piqueta i umożliwiły mu zdobycie w 1983 roku tytułu mistrza świata. W latach 2006-2009 kierowcą zespołu BMW Sauber był Robert Kubica. 

Lider aut z segmentu premium 

BMW jest liderem luksusowych samochodów zarówno w Polsce, jak i na świecie. W naszym kraju chętnie są one używane przez firmy i pełnią głównie funkcję reprezentacyjną. Ze względu na wysoką cenę zakupu, przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się na leasing BMW. W pierwszym półroczu 2022 roku marka ta uplasowała się na pierwszym miejscu pod względem rejestracji – 12 364 egzemplarze. Najpopularniejszymi modelami tej marki w Polsce jest BMW 3, BMW X3 oraz BMW X5. 

Ambitne plany w zakresie elektryfikacji 

Na rynku pojawiło się do tej pory 15 w pełni elektrycznych aut marki BMW. Zaliczają się do nich m.in. BMW i3, BMW i5, BMW i4, BMW iX, BMW X1, BMW i7, BMW X3 i BMW MINI SE. W 2021 roku niemiecki producent zwiększył sprzedaż swoich samochodów elektrycznych o 133,1% (103 855 egzemplarzy). W 2022 roku koncern ponownie planuje poprawić wyniki sprzedaży, a w ciągu najbliższych 10 lat chce wprowadzić do użytku 10 milionów pojazdów z napędem elektrycznym.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kierowcy mogą uczyć się w szkole jazdy Renault! Za darmo!
Kierowcy mogą uczyć się w szkole jazdy Renault! Za darmo!
Zajawka: Takich inicjatyw, jak Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault powinno być w naszym kraju więcej. Co to jest i kto może zapisać się na bezpłatne szkolenia?
Czym jest certyfikat SSL? Czy ma wpływ na SEO szkoły jazdy?
Czym jest certyfikat SSL? Czy ma wpływ na SEO szkoły jazdy?
Bezpieczeństwo strony to klucz do skutecznego pozycjonowania. Co zrobić, aby witryna szkoły jazdy wyświetlała się w pierwszych wynikach wyszukiwania?
Nowelizacja ustawy o prawie w ruchu drogowym
Nowelizacja ustawy o prawie w ruchu drogowym
Rząd przyjął nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym. Szereg zmian obejmuje również zrównanie prędkości dozwolonej w obszarze zabudowania.
Ostatnie wpisy