Samochody do nauki jazdy – jaki powinien być pojazd?

SAMOCHODY
Samochody do nauki jazdy – jaki powinien być pojazd?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nauka jazdy samochodem to dla wielu osób ciężkie i stresujące zadanie. Dedykowane do tego celu pojazdy muszą spełniać odpowiednie wymagania. Jaki powinien być samochód do nauki jazdy?

Trudne początki – nauka jazdy samochodem

Uzyskanie prawa jazdy to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, którą większość osób podejmuje od razu po osiągnięciu pełnoletności. Umiejętność prowadzenia pojazdu oraz posiadanie własnego samochodu osobowego to bez wątpienia ogromne ułatwienia w codziennym życiu. Pierwszym krokiem do uzyskania uprawnień dowolnej kategorii jest zapisanie się na kurs przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy.

Podobnie jak sam końcowy egzamin, kurs składa się z dwóch części. Pierwsza z nich – teoretyczna – przypomina naukę w szkole i dla większości osób nie stanowi większego problemu. W przypadku praktycznej części wiele kursantów może jednak czuć lekką niepewność czy nawet strach. Z tego powodu samochody do nauki jazdy zostały specjalnie dostosowane do potrzeb aspirujących kierowców, aby ułatwić im stawianie pierwszych kroków, zapewnić komfort oraz zwiększyć bezpieczeństwo podczas pierwszych godzin za kółkiem. Siadając za kierownicą, musimy czuć się pewnie, aby początkowy stres czy trudności nie zniechęciły nas do dalszego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu do nauki jazdy

Część praktyczna kursu na prawo jazdy obejmuje co najmniej 30 godzin nauki poruszania się po drodze. To minimalna wartość określona przez polskie przepisy – w przypadku niektórych szkół spotkamy się także z ofertą obejmującą dłuższe przygotowanie do samodzielnego prowadzenia pojazdu. Jeśli czujemy się niepewnie przed egzaminem, możemy także zapisać się na dodatkowe godziny jazdy.

Podczas kursu na siedzeniu pasażera zawsze znajduje się instruktor. Jego zadaniem jest pomoc, przekazywanie wiedzy, udzielanie dodatkowych wskazówek oraz dbanie o bezpieczeństwo zarówno początkującego kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Co więcej, podczas nauki kursanci poruszają się po drogach specjalnie przygotowanymi samochodami, które muszą spełniać określone prawem zasady. Na pierwszy rzut oka samochody wyróżniają się spośród innych charakterystyczną „L-ką”, która musi być umieszczona na dachu pojazdu. Przepisy wskazują również, że powinna być ona podświetlona, aby jej widoczność nie malała w niekorzystnych warunkach.

Znak „L” nie jest jednak jedyną rzeczą, która odróżnia samochody do nauki od pozostałych aut. Jakie pozostałe warunki musi spełniać pojazd do kursu na prawo jazdy?

Dodatkowe pedały po prawej stronie auta

To pierwsza zasadnicza różnica, która ma pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa oraz przy samej nauce prowadzenia pojazdu. Zazwyczaj znajdziemy dodatkowe sprzęgło oraz hamulec, a w niektórych przypadkach może pojawić się również drugi pedał gazu. Są one ulokowane pod nogami siedzącego obok instruktora, który, mając do nich stały dostęp, kontroluje jazdę kursanta. W razie niebezpieczeństwa jest w stanie zareagować w krótkim czasie i w odpowiedni sposób, dzięki czemu osoba ucząca się ma pewność, że w przypadku pomyłki jej błąd zostanie prędko naprawiony. Dodatkowy komplet pedałów jest bezpośrednio połączony z tymi „właściwymi”, umieszczonymi pod stopami kierującego pojazdem. Dzięki temu, jeżeli instruktor skorzysta z któregoś z nich, pedały po lewej stronie będą pracować współmiernie. 

Dodatkowe lusterka

Lusterka w samochodzie oraz w innych pojazdach mechanicznych umożliwiają stałą kontrolę otoczenia na drodze. Dzięki nim kierujący pojazdem może obserwować zarówno przestrzeń znajdującą się po bokach auta, jak i z tyłu. Samochody przystosowane do nauki jazdy są wyposażone w dodatkowe lusterka, które pozwalają instruktorowi monitorować otoczenie. Przede wszystkim jest to drugie lusterko wsteczne, a także specjalne nakładki na lusterka boczne. Ich ustawienie jest dostosowane do pozycji instruktora, który dzięki temu jest w stanie obserwować sytuację panującą na ulicy, pomagać kursantowi oraz udzielać mu niezbędnych wskazówek. 

Monitoring w czasie egzaminu

Dodatkowe kamery to element, którego zazwyczaj nie spotkamy w samochodach przystosowanych do samej nauki. Jest on jednak obowiązkowy w autach, w których przychodzi nam zdawać końcowy egzamin. Dzięki monitoringowi zostaje nagrywany cały egzamin – począwszy od włączenia silnika, aż do momentu zakończenia jazdy.

Jakie samochody ze znakiem „L” najczęściej zobaczymy na drodze?

Do nauki jazdy wykorzystuje się zazwyczaj bardzo podobne modele samochodów, które wcześniej zostały odpowiednio dostosowane pod kątem opisanego wyżej wyposażenia. Modele aut przeznaczonych do nauki różnią się między sobą w zależności od regionu i miasta, na którego ulicach uczymy się prowadzić pojazd. Najczęściej spotykanymi modelami są samochody z segmentu B, takie jak Hyundai i20, Toyota Yaris, Kia Rio, Fiat Punto, Renault Clio czy Suzuki Swift.

To pojazdy o podobnej budowie – zazwyczaj są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu znacznie łatwiej poruszać się nimi po mieście. Zakup takiego auta w roli własnego pojazdu dla początkującego kierowcy może być świetnym wyborem ze względu na przyzwyczajenia z kursu oraz egzaminu, a także odpowiedni komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przeprowadzki krajowe – porady ekspertów na bezstresowy transport twojego dobytku
Przeprowadzki krajowe – porady ekspertów na bezstresowy transport twojego dobytku
Zaplanuj krajową przeprowadzkę bez stresu, korzystając z rad ekspertów. Dowiedz się, jak bezpiecznie transportować swoje rzeczy i czego unikać, aby całość przebiegła gładko.
Straciła prawo jazdy za… nieistniejący przepis?
Straciła prawo jazdy za… nieistniejący przepis?
Pewien czasu temu w mediach głośna była sprawa, w której 23-latka z Zabrza miała stracić prawo jazdy za nieistniejący przepis. Znamy już rozwiązanie tej sprawy.
Ministerstwo Infrastruktury rozważa podwyżkę za przegląd?
Ministerstwo Infrastruktury rozważa podwyżkę za przegląd?
Nieoficjalnie, cena za usługę przeglądu technicznego mogłaby wzrosnąć nawet do 130 złotych netto. Czy uważacie, że to słuszna propozycja?
Ostatnie wpisy