Zmiany w przepisach: od 1 czerwca minimalny odstęp na drogach szybkiego ruchu

CO NOWEGO?
Zmiany w przepisach: od 1 czerwca minimalny odstęp na drogach szybkiego ruchu
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na kierowców z całej Polski zapadł blady strach… Czy na pewno? Przepisy regulujące minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu wejdą w życiu już w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Dotychczas, przepisy prawa o ruchu drogowym mówiły wyłącznie o zachowaniu takiego odstępu, który umożliwi bezpieczne hamowanie w przypadku sytuacji awaryjnej. Choć czysto teoretycznie jest to jak najbardziej rozsądne działanie, to w praktyce wszyscy wiemy, jak stosujemy się do tego przepisu. Na ekspresówkach czy autostradach nagminnym procederem jest manewr zwany dumnie „siedzenie na zderzaku”. Od 1 czerwca, w art. 19 prawa o ruchu drogowym pojawi się punkt 3a.

Brzmienie nowego punktu

Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania

W wyniku zmiany, minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu będzie wynosił połowę utrzymywanej prędkości wyrażonej w metrach. To znaczy, że jadąc 100 km/h będziemy zobligowani do zachowania 50 metrów odstępu od poprzedzającego pojazdu.

(Fot. Pixabay)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wszyscy wymienimy prawa jazdy? Kiedy i za ile?
Wszyscy wymienimy prawa jazdy? Kiedy i za ile?
Wymiana prawa jazdy jest możliwa tylko i wyłącznie za złożeniem odpowiedniego wniosku. Ile to kosztuje?
Kiedy warto wypożyczyć auto i jak wybrać odpowiednie?
Kiedy warto wypożyczyć auto i jak wybrać odpowiednie?
Jak wygląda sama procedura? Odpowiadamy.
Zamiana samochodu na inny – jak i gdzie można to zrobić?
Zamiana samochodu na inny – jak i gdzie można to zrobić?
Jeśli planujemy nabycie nowego samochodu, nie zawsze wiąże się to z jego kupnem. Mamy możliwość wymiany naszego poprzedniego pojazdu na nowy. Wiele osób decyduje się na taki właśnie krok, zwłaszcza posiadacze samochodów używanych.
Ostatnie wpisy