Zmiany w przepisach: od 1 czerwca minimalny odstęp na drogach szybkiego ruchu

CO NOWEGO?
Zmiany w przepisach: od 1 czerwca minimalny odstęp na drogach szybkiego ruchu
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na kierowców z całej Polski zapadł blady strach… Czy na pewno? Przepisy regulujące minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu wejdą w życiu już w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Dotychczas, przepisy prawa o ruchu drogowym mówiły wyłącznie o zachowaniu takiego odstępu, który umożliwi bezpieczne hamowanie w przypadku sytuacji awaryjnej. Choć czysto teoretycznie jest to jak najbardziej rozsądne działanie, to w praktyce wszyscy wiemy, jak stosujemy się do tego przepisu. Na ekspresówkach czy autostradach nagminnym procederem jest manewr zwany dumnie „siedzenie na zderzaku”. Od 1 czerwca, w art. 19 prawa o ruchu drogowym pojawi się punkt 3a.

Brzmienie nowego punktu

Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania

W wyniku zmiany, minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu będzie wynosił połowę utrzymywanej prędkości wyrażonej w metrach. To znaczy, że jadąc 100 km/h będziemy zobligowani do zachowania 50 metrów odstępu od poprzedzającego pojazdu.

(Fot. Pixabay)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wygląda zderzenie przy 200 km/h? [WIDEO]
Jak wygląda zderzenie przy 200 km/h? [WIDEO]
Kierowcy często przejawiają syndrom braku wyobraźni. Pomóc może w tym materiał wideo przesłany do serwisu YouTube.
Jak przygotować auto do długiej podróży?
Jak przygotować auto do długiej podróży?
Wybierasz się w długą podróż? Sprawdź, jak się do niej odpowiednio przygotować.
Zatrzymanie prawa jazdy za agresję na drodze? Petycja trafiła do Sejmu
Zatrzymanie prawa jazdy za agresję na drodze? Petycja trafiła do Sejmu
Według statystyk Instytutu Transportu Samochodowego, ponad 80% kierowców przyznaj, że co najmniej raz w tygodniu obserwuje lub doświadcza agresywnych zachowań na drodze.
Ostatnie wpisy