Zmiany w przepisach: od 1 czerwca minimalny odstęp na drogach szybkiego ruchu

CO NOWEGO?
Zmiany w przepisach: od 1 czerwca minimalny odstęp na drogach szybkiego ruchu
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na kierowców z całej Polski zapadł blady strach… Czy na pewno? Przepisy regulujące minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu wejdą w życiu już w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Dotychczas, przepisy prawa o ruchu drogowym mówiły wyłącznie o zachowaniu takiego odstępu, który umożliwi bezpieczne hamowanie w przypadku sytuacji awaryjnej. Choć czysto teoretycznie jest to jak najbardziej rozsądne działanie, to w praktyce wszyscy wiemy, jak stosujemy się do tego przepisu. Na ekspresówkach czy autostradach nagminnym procederem jest manewr zwany dumnie „siedzenie na zderzaku”. Od 1 czerwca, w art. 19 prawa o ruchu drogowym pojawi się punkt 3a.

Brzmienie nowego punktu

Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania

W wyniku zmiany, minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu będzie wynosił połowę utrzymywanej prędkości wyrażonej w metrach. To znaczy, że jadąc 100 km/h będziemy zobligowani do zachowania 50 metrów odstępu od poprzedzającego pojazdu.

(Fot. Pixabay)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie rękawice do pracy spawalniczej?
Jak wybrać odpowiednie rękawice do pracy spawalniczej?
Dowiedz się, jakie rękawice spawalnicze wybrać dla gwarantowanego bezpieczeństwa i komfortu. Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się więcej o materiałach, wymaganiach i wytycznych dotyczących wyboru.
Nie mam telefonu i dokumentu prawa jazdy – czy dostanę mandat?
Nie mam telefonu i dokumentu prawa jazdy – czy dostanę mandat?
Co stanie się, gdy podczas kontroli drogowej nie będziesz w stanie okazać prawa jazdy? Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?
Co trzeba zrobić, żeby zostać diagnostą samochodowym?
Co trzeba zrobić, żeby zostać diagnostą samochodowym?
Interesuje Cię praca jako diagnosta samochodowy? Okazuje się, że jest to rzeczywiście bardzo ciekawa profesja, która idealnie pasuje do każdego pasjonaty motoryzacji. Dlatego, jeżeli Ty również zastanawiasz się nad tym, aby pracować w tym zawodzie, warto dowiedzieć się, co dokładnie należy zrobić, aby pracować jako diagnosta samochodowy.
Ostatnie wpisy