Zmiany w przepisach: od 1 czerwca minimalny odstęp na drogach szybkiego ruchu

CO NOWEGO?
Zmiany w przepisach: od 1 czerwca minimalny odstęp na drogach szybkiego ruchu
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na kierowców z całej Polski zapadł blady strach… Czy na pewno? Przepisy regulujące minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu wejdą w życiu już w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Dotychczas, przepisy prawa o ruchu drogowym mówiły wyłącznie o zachowaniu takiego odstępu, który umożliwi bezpieczne hamowanie w przypadku sytuacji awaryjnej. Choć czysto teoretycznie jest to jak najbardziej rozsądne działanie, to w praktyce wszyscy wiemy, jak stosujemy się do tego przepisu. Na ekspresówkach czy autostradach nagminnym procederem jest manewr zwany dumnie „siedzenie na zderzaku”. Od 1 czerwca, w art. 19 prawa o ruchu drogowym pojawi się punkt 3a.

Brzmienie nowego punktu

Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania

W wyniku zmiany, minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu będzie wynosił połowę utrzymywanej prędkości wyrażonej w metrach. To znaczy, że jadąc 100 km/h będziemy zobligowani do zachowania 50 metrów odstępu od poprzedzającego pojazdu.

(Fot. Pixabay)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W 2021 roku nie będziesz musiał mieć przy sobie dokumentu – jak pozna Cię policja?
W 2021 roku nie będziesz musiał mieć przy sobie dokumentu – jak pozna Cię policja?
Obawy niektórych kierowców (między innymi młodych) wzbudza nowe prawo, które pozwoli prowadzącemu pojazd na poruszanie się bez fizycznego dokumentu. Jak będzie odbywała się weryfikacja kierowców?
Prawo jazdy 2022 – jak je zdobyć?
Prawo jazdy 2022 – jak je zdobyć?
Na zdobycie prawa jazdy decyduje się coraz więcej osób zarówno młodszych, jak i starszych. Co czeka kandydatów na kierowców, którzy swój kurs będą zaliczać w roku 2022?
W których krajach Europy jest najlepsza zdawalność na prawko?
W których krajach Europy jest najlepsza zdawalność na prawko?
Zdanie prawa jazdy potrafi być wyzwaniem dla wielu Polaków. Czy jest to efekt trudności tego egzaminu w naszym kraju, czy też jest to pewna zasada w europejskich krajach?
Ostatnie wpisy