C+E – na czym polega kurs, jaka jest jego cena i ile może potrwać?

C+E – na czym polega kurs, jaka jest jego cena i ile może potrwać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz wybrać się na prawo jazdy kategorii C+E, ale zastanawiasz się, jak to wygląda i czego możesz się spodziewać? Chcesz wiedzieć, ile kosztuje taki egzamin, a także jak przebiega sam kurs oraz egzaminy? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze.

Ile kosztują uprawnienia kierowcy pojazdu ciężarowego?

Warto wiedzieć, że ceny za prawo jazdy kategorii C+E różnią się od siebie ze względu na to, że każda szkoła jazdy ma swój indywidualny cennik. Jednak najczęściej spotykaną ceną za taki kurs jest około 4500 – 6500 tysiąca złotych. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale jeśli jesteś osobą, która nie jest oficjalnie zatrudniona, możesz udać się do urzędu pracy i zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Następnie należy zgłosić chęć zdania prawa jazdy tej właśnie kategorii, dzięki czemu można dostać dofinansowanie na uzyskanie zezwolenie na prowadzenie pojazdu ciężarowego. Kwoty, jakie można uzyskać, decydując się na takie rozwiązania, są naprawdę spore, jeśli więc marzysz o tym, by zostać kierowcą ciężarówki, ale nie masz pieniędzy, aby zdecydować się na kurs, to pamiętaj, że istnieje możliwość zyskania pomocy.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że w cenę kursu wchodzą badania. Badanie lekarskie podstawowe kosztuje około 50-200 złotych. Do tego konieczne jest wykonanie badania psychologicznego, które może kosztować od 200 do 450 złotych.

Dokumenty potrzebne do podjęcia kursu na prawo jazdy kategorii C+E

Kiedy chcesz zacząć kurs, musisz wykonać wyżej wymienione badania, a co więcej udać się do wydziału prawa jazdy w swoim mieście i wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę. Co należy ze sobą zabrać? Musisz mieć przy sobie dowód osobisty, orzeczenie lekarskie, w którym zaznaczone jest, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych i emocjonalnych do kierowania pojazdem ciężarowym. Jeśli posiadasz inne prawo jazdy, zabierz je ze sobą lub zrób jego odbicie. Ważne jest również wypełnienie wniosku o wydanie prawa jazdy, jeśli zdasz egzamin. Do tego niezbędne będzie zdjęcie o wymiarze 3,5 cm x 4,5 cm.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii C+E?

Na pierwszych zajęciach otrzymasz książkę i niezbędne materiały do nauki teorii. Następnie powinny odbyć się zajęcia z teorii, na której zaznajamiać się będziesz z materiałem potrzebnym do zdania egzaminu. Z pewnością przeprowadzona będzie również nauka z naciskiem na czas pracy, która jest dość charakterystyczna jeśli chodzi o kierowców samochodów ciężarowych.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii C+E?

Egzamin teoretyczny to odpowiadanie na pytania, a co więcej przejście przez kwalifikację kierowcy ciężarówki. Może się to wydawać trudne, lecz jeśli zaznajomisz się z materiałem z książek i płyt, które otrzymasz na początku kursu, nie powinieneś mieć problemów. Nieco trudniej będzie na egzaminie teoretycznym. Przekonaj się razem z nami, jak będzie wyglądać i czego można się na nim spodziewać.

Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii C+E?

Na początku egzamin odbędzie się na placu manewrowym. Egzaminator może wymagać wykonania czynności kontrolno-obsługowych. Jedno z zadań z pewnością będzie dotyczyć sprawdzania płynów w samochodzie. Może się okazać, że egzaminator zechce, byś sprawdził poziom leju, płynu chłodniczego lub płynu do spryskiwaczy. Kolejne zadanie będzie miało związek ze światłami, które będzie trzeba wskazać, włączyć i wyłączyć. Jeśli ta część egzaminu zostanie zaliczona, można przejść na kolejne ćwiczenia. Konieczna będzie jazda po łuku, a do tego wykonanie manewrów, które wybierze egzaminator. Później nastąpi wyjazd na jezdnię. Ta część egzaminu powinna trwać ok. 35 minut. Przez ten czas trzeba będzie wyjechać na drogę, przejechać przez skrzyżowanie oraz światła, wjechać na rondo, a także pokonać łuk, spadek, zakręt i wzniesienie.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Po niezdanym egzaminie na prawo jazdy wsiadł do swojego samochodu i… odjechał!
Po niezdanym egzaminie na prawo jazdy wsiadł do swojego samochodu i… odjechał!
64-latek próbował zdać egzamin na prawo jazdy, po tym jak w 2017 roku stracił uprawnienia.
Pojawią się nowe pytania na egzaminie teoretycznym!
Pojawią się nowe pytania na egzaminie teoretycznym!
Jak co roku możemy się spodziewać, że na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy pojawią się nowe pytania. Co się zmieni?
Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego z najniższym współczynnikiem zdawalności – ich lepiej unikać!
Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego z najniższym współczynnikiem zdawalności – ich lepiej unikać!
Często mówi się, że w danym mieście nie da się zdać prawa jazdy. Czy potwierdzają to dane dotyczące zdawalności w poszczególnych WORD-ach rozsianych po całej Polsce?
Ostatnie wpisy