Prawo jazdy kategorii A – na co uważać na egzaminie?

Prawo jazdy kategorii A – na co uważać na egzaminie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiatr we włosach, ryk potężnego silnika i wolność – to coś, czego nie może dać motocykl o pojemności mniejszej niż 125 cm3. Jeśli na poważnie myślisz o pełnoprawnym motocyklu, to powinieneś zaopatrzyć się w dokument prawa jazdy kategorii A. Jednak nie jest to tak łatwe, jak się wydaje. Sprawdź, na co zwracać uwagę na egzaminie i jak rzetelnie się przygotować.

Kategoria A – do czego upoważnia?

Prawo jazdy kategorii A uprawnia do jazdy każdym motocyklem, pojazdami kategorii AM, a także zespołami ściśle określonych typów (AM, A1, A2).

Co obejmuje egzamin na prawo jazdy kat. A?

  1. Zaczynamy od placyku. Pierwszym krokiem egzaminu praktycznego jest sprawdzenie działania pojazdu. Egzaminowany losuje dwa elementy, które należy sprawdzić. W pierwszym zestawie mamy poziom oleju w silniku, płynu hamulcowego, płynu chłodzącego i działanie sygnału dźwiękowego. W drugim – kontrolę sprawności świateł drogowych, pozycyjnych, mijania, stopu, a także kierunkowskazów. UWAGA! Obowiązkiem każdego egzaminowanego jest sprawdzenie stanu naciągu łańcucha. Prawidłowy naciąg wynosi ok. 20–30 mm, jednak na egzaminie wystarczy dotknąć łańcucha, by zaliczyć to zadanie.
  2. Po przejściu pierwszego etapu kursant musi przemieścić motocykl z punktu A do punktu B w obszarze o kształcie litery T. Jest to pięć metrów, które egzaminowany musi przebyć ze zgaszonym silnikiem!
  3. Wciąż na placyku kursant musi wykonać kilka manewrów: zaczynamy od podwójnego slalomu: slalomu szybkiego i wolnego. Manewr wykonujemy pomiędzy pięcioma pachołkami ustawionymi co 6,5 metra.
  4. W następnym kroku egzaminowany musi omijać przeszkody i wykonać tak zwaną ósemkę. Wykonuje ją pięciokrotnie bez wykraczania poza wyznaczone linie.
  5. Po wykazaniu wyżej wymienionych umiejętności osoba egzaminowana rusza ze wzniesienia. Ważne jest, aby jednoślad nie stoczył się i płynnie ruszył pod górkę.
  6. Następnie egzaminowany podejmuje próbę zatrzymania się na wyznaczonej linii oraz wykonuje hamowanie awaryjne (z prędkości co najmniej 50 km/h), które może odbyć się na placu WORD-u.
  7. Kiedy wszystkie manewry zostaną zaliczone, egzaminowany przechodzi do ostatniej, najważniejszej części egzaminu na prawo jazdy – jazdy egzaminacyjnej po mieście. Warto pamiętać, że czas trwania tej części jest zwykle nie krótszy niż 25 minut i nie dłuższy niż 40 minut. Podczas jazdy po mieście pamiętajmy o znakach i ustępowaniu pierwszeństwa pieszym. 

O czym należy pamiętać?

  • Przed egzaminem sprawdź trasę przejazdu. Jest to ważne, bo w przypadku zamknięcia ulicy, na której miał się odbywać egzamin, jego trasa zostanie zmieniona.
  • Pamiętaj, aby odwracać głowę przy slalomie, ósemce oraz ruszaniu na wzniesieniu, te ruchy nie muszą wyglądać naturalnie, najważniejsze, aby egzaminator wiedział, że je wykonujesz.
  • Na 24 godziny przed egzaminem nie pij alkoholu!

Zdjęcie główne: Yulian As/unspash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odłączyć akumulator w nowoczesnym samochodzie?
Jak odłączyć akumulator w nowoczesnym samochodzie?
W tym artykule dowiecie się jak odłączyć akumulator w nowoczesnym samochodzie, jakie są kroki do wykonania i na co zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć potencjalnych problemów związanych z elektroniką.
Jak wybrać najlepszy samochód do miasta? 5 najlepszych modeli dla Ciebie!
Jak wybrać najlepszy samochód do miasta? 5 najlepszych modeli dla Ciebie!
Samochód przeznaczony głównie do jazdy po mieście powinien być kompaktowy, aby bez problemu zmieścił się w wąskich uliczkach oraz miejscach parkingowych.
WORD Katowice: strajk pracowników wpłynie na przebieg egzaminów?
WORD Katowice: strajk pracowników wpłynie na przebieg egzaminów?
Kierownictwo argumentuje swoją decyzję stratą za ubiegły rok. W przypadku podniesienia wynagrodzeń, straty osiągnęłyby dwukrotnie większy pułap.
Ostatnie wpisy