Prawo jazdy kategorii A – na co uważać na egzaminie?

Prawo jazdy kategorii A – na co uważać na egzaminie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiatr we włosach, ryk potężnego silnika i wolność – to coś, czego nie może dać motocykl o pojemności mniejszej niż 125 cm3. Jeśli na poważnie myślisz o pełnoprawnym motocyklu, to powinieneś zaopatrzyć się w dokument prawa jazdy kategorii A. Jednak nie jest to tak łatwe, jak się wydaje. Sprawdź, na co zwracać uwagę na egzaminie i jak rzetelnie się przygotować.

Kategoria A – do czego upoważnia?

Prawo jazdy kategorii A uprawnia do jazdy każdym motocyklem, pojazdami kategorii AM, a także zespołami ściśle określonych typów (AM, A1, A2).

Co obejmuje egzamin na prawo jazdy kat. A?

  1. Zaczynamy od placyku. Pierwszym krokiem egzaminu praktycznego jest sprawdzenie działania pojazdu. Egzaminowany losuje dwa elementy, które należy sprawdzić. W pierwszym zestawie mamy poziom oleju w silniku, płynu hamulcowego, płynu chłodzącego i działanie sygnału dźwiękowego. W drugim – kontrolę sprawności świateł drogowych, pozycyjnych, mijania, stopu, a także kierunkowskazów. UWAGA! Obowiązkiem każdego egzaminowanego jest sprawdzenie stanu naciągu łańcucha. Prawidłowy naciąg wynosi ok. 20–30 mm, jednak na egzaminie wystarczy dotknąć łańcucha, by zaliczyć to zadanie.
  2. Po przejściu pierwszego etapu kursant musi przemieścić motocykl z punktu A do punktu B w obszarze o kształcie litery T. Jest to pięć metrów, które egzaminowany musi przebyć ze zgaszonym silnikiem!
  3. Wciąż na placyku kursant musi wykonać kilka manewrów: zaczynamy od podwójnego slalomu: slalomu szybkiego i wolnego. Manewr wykonujemy pomiędzy pięcioma pachołkami ustawionymi co 6,5 metra.
  4. W następnym kroku egzaminowany musi omijać przeszkody i wykonać tak zwaną ósemkę. Wykonuje ją pięciokrotnie bez wykraczania poza wyznaczone linie.
  5. Po wykazaniu wyżej wymienionych umiejętności osoba egzaminowana rusza ze wzniesienia. Ważne jest, aby jednoślad nie stoczył się i płynnie ruszył pod górkę.
  6. Następnie egzaminowany podejmuje próbę zatrzymania się na wyznaczonej linii oraz wykonuje hamowanie awaryjne (z prędkości co najmniej 50 km/h), które może odbyć się na placu WORD-u.
  7. Kiedy wszystkie manewry zostaną zaliczone, egzaminowany przechodzi do ostatniej, najważniejszej części egzaminu na prawo jazdy – jazdy egzaminacyjnej po mieście. Warto pamiętać, że czas trwania tej części jest zwykle nie krótszy niż 25 minut i nie dłuższy niż 40 minut. Podczas jazdy po mieście pamiętajmy o znakach i ustępowaniu pierwszeństwa pieszym. 

O czym należy pamiętać?

  • Przed egzaminem sprawdź trasę przejazdu. Jest to ważne, bo w przypadku zamknięcia ulicy, na której miał się odbywać egzamin, jego trasa zostanie zmieniona.
  • Pamiętaj, aby odwracać głowę przy slalomie, ósemce oraz ruszaniu na wzniesieniu, te ruchy nie muszą wyglądać naturalnie, najważniejsze, aby egzaminator wiedział, że je wykonujesz.
  • Na 24 godziny przed egzaminem nie pij alkoholu!

Zdjęcie główne: Yulian As/unspash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nie znasz budowy silnika? Możesz oblać egzamin!
Nie znasz budowy silnika? Możesz oblać egzamin!
Każdy, kto podchodzi do egzaminu na prawo jazdy kategorii B, powinien znać budowę silnika w samochodzie osobowym. Brak tej wiedzy może oznaczać bardzo szybkie zakończenie egzaminu na prawo jazdy.
Czym jest dekoder VIN?
Czym jest dekoder VIN?
Numer VIN to bardzo ważny element każdego samochodu.
Statystyki zdawalności na prawo jazdy w 2021 roku – jak wyglądały?
Statystyki zdawalności na prawo jazdy w 2021 roku – jak wyglądały?
Niektórym miastom zdecydowanie należy się łatka miejsc, w których trudno jest zdać prawo jazdy. Dobitnie pokazują to statystyki.
Ostatnie wpisy