Gdzie najlepiej zdawać egzamin na kategorię A?

Gdzie najlepiej zdawać egzamin na kategorię A?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W naszym kraju zdawanie prawa jazdy to dla wielu osób wielki stres między innymi ze względu na to, że zdawalność nie należy do wysokich. Gdzie w takim razie najlepiej zdawać egzamin na prawo jazdy kategorii A?

Jakie możliwości daje kategoria A?

Prawo jazdy kategorii A to dokument, który jest obiektem pożądania najbardziej zapalonych fanów jednośladów. Umożliwia on bowiem prowadzenie dowolnego motocykla bez względu na to, jaką ma moc czy też pojemność silnika. Oprócz tego, jeśli posiada się takie prawo jazdy, można prowadzić zespoły pojazdów złożone z dowolnego motocykla i przyczepy, lecz jest to dozwolone jedynie w Polsce. Ostatnia grupa pojazdów, które można prowadzić z takim prawem jazdy, to te, które zaliczamy do kategorii AM. Mowa tu więc o motorowerach oraz czterokołowcach lekkich. 

Jakie są wymagania do zdobycia prawa jazdy kategorii A i jak przebiega kurs?

Dość rygorystyczne są wymagania wiekowe, które należy spełnić, by móc ubiegać się o prawo jazdy kategorii A. Konieczne jest ukończenie co najmniej 24 lat. Istnieje jednak jeden wyjątek od tej zasady. Osoby, które skończą 20 lat, mogą się ubiegać o zdobycie tej kategorii, jeśli posiadają prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat. Wynika to z tego, że poruszanie się mocniejszymi motocyklami wymaga umiejętności i doświadczenia, więc osoby, które zdobyły je na nieco słabszych maszynach, mogą uzyskać pożądane uprawnienia aż cztery lata szybciej. 

Oczywiście, by móc podejść do egzaminu, należy podejść również do kursu. Podobnie jak w wypadku wielu innych kategorii część praktyczna trwa 30 godzin, w których trakcie kursant uczy się jazdy motocyklem w różnych sytuacjach miejskich, poza terenem zabudowanym czy też na placu manewrowym. Oprócz tego przed częścią praktyczną należy ukończyć również kurs teoretyczny, który trwa 20 godzin. 

Gdzie najlepiej zdawać prawo jazdy na kategorię A?

W przypadku prawa jazdy kategorii A sytuacja wygląda znacznie lepiej, niż wtedy, gdy mowa o najpopularniejszym prawie jazdy kategorii B. Zdawalność na kategorię A jest po prostu znacznie wyższa i mniej waha się w zależności od danego oddziału WORD-u. Dzięki temu, aby zdać prawo jazdy, znacznie bardziej istotne będą znajomość danego miasta i sytuacji, na które można w nim natrafić. Właśnie tym najlepiej jest się kierować przy wyborze miejsca, w którym zdamy egzamin na prawo jazdy. Dlatego zazwyczaj najlepsze będzie miasto, w którym odbywało się kurs na prawo jazdy kategorii A.

Zdjęcie główne: Andrew Pons/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Już wkrótce skorzystamy z rządowych aplikacji mObywatel i e-prawo jazdy
Już wkrótce skorzystamy z rządowych aplikacji mObywatel i e-prawo jazdy
Aplikacja wykaże m.in stan ważności ubezpieczenia samochodu.
Czy znamy wszystkie obowiązki kierowcy po kolizji drogowej?
Czy znamy wszystkie obowiązki kierowcy po kolizji drogowej?
Artykuł omawia, jakie są obowiązki kierowcy po zaistniałej kolizji drogowej, od spraw jak zagwarantowanie bezpieczeństwa do procedur raportowania i naprawy.
Co ułatwi załadunek towaru?
Co ułatwi załadunek towaru?
Dowiedz się, jak sprzęty i akcesoria powinny znaleźć się w każdej firmie z branży TSL, aby usprawnić i ułatwić załadunek oraz rozładunek towarów.
Ostatnie wpisy