Jakie płyny musisz regularnie sprawdzać w aucie?

Jakie płyny musisz regularnie sprawdzać w aucie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Regularne serwisowanie samochodu to podstawa prawidłowego działania. Szczególnie ważne jest sprawdzanie i ewentualna wymiana płynów eksploatacyjnych. Podpowiadamy, jakie płyny w aucie należy regularnie sprawdzać.

Regularne sprawdzanie i okresowa wymiana płynów eksploatacyjnych jest niezwykle ważna dla prawidłowego działania Twojego samochodu. Zaniedbanie tych czynności może prowadzić do poważnych awarii oraz jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Podpowiadamy, które konkretnie płyny należy regularnie sprawdzać.

Olej silnikowy

Bardzo ważna jest kontrola oraz ewentualna wymiana oleju silnikowego. Dla bezpieczeństwa oraz pewności, że samochód jest sprawny, należy wymieniać co roku lub po przejechaniu 10-20 tys. km. Ważne jest, aby stosować taki olej, jaki zaleca producent silnika, na przykład wybierając z oferty dostępnej na stronie internetowej https://liquimoly.sklep.pl/85-olej-silnikowy-do-samochodu. Zwróć uwagę przede wszystkim na normy lepkościowe oraz jakościowe. Jeśli zaś chodzi o sprawdzanie poziomu oleju, należy robić to raz na miesiąc. Taką kontrolę możesz przeprowadzić na bagnecie pomiarowym, gdzie zaznaczone są granice max i min. 

Olej w skrzyni biegów

Ważna jest także wymiana oleju w skrzyni biegów. Należy robić to  co 40-60 tys. km. Bardzo często jednak oleju się nie wymienia w ogóle, a jedynie dolewa. Ważne jest jednak, aby ściśle przestrzegać założonych przez producenta okresów kontroli poziomu oleju w serwisie.

Płyn hamulcowy

Niezwykle istotna dla bezpieczeństwa podczas jazdy jest regularna kontrola oraz wymiana płynu hamulcowego. Jest to ważne szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ponieważ płyn hamulcowy posiada właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć z otoczenia. Jeśli będzie jej zbyt dużo, znacznie obniży się temperatura wrzenia płynu. Może to doprowadzić do jego zagotowania  i  znacznego zmniejszenia skuteczności hamowania. Skutkiem może być także korozja elementów układu hamulcowego. Po czym możesz poznać, że konieczna jest wymiana płynu? Jest to dość proste, ponieważ stara ciecz zmienia kolor z brązowo-żółtego na szary. Standardowo płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata.

Płyn chłodniczy

Regularnie sprawdzać oraz wymieniać należy także płyn hamulcowy. Powinno wymieniać się go, jeśli temperatura krzepnięcia jest zbyt wysoka. Standardowo jest to mniej więcej 3 lata. Warto wykonać tę operację, gdyż oprócz posiadania właściwości chłodzących silnika, smaruje on elementy układu chłodniczego takie jak pompa wody, a w niektórych autach dodatkowe pompy wspomagające przepływ płynu. Pamiętaj także, aby stosować płyn gotowy do użycia, a nie koncentrat, ponieważ będziesz mieć wtedy całkowitą pewność, że jego parametry są prawidłowe. Warto także raz w miesiącu sprawdzać stan płynu w zbiorniku, co jest szczególnie ważne przy sporych mrozach.

Płyn do spryskiwaczy

Istotnym płynem w każdym samochodzie jest także płyn do spryskiwaczy. Można wyróżnić dwie jego odmiany: letni oraz zimowy. Jak same nazwy wskazują, trzeba taki płyn wymieniać zgodnie z porą roku. Dla przykładu płyn letni lepiej usuwa na przykład tłuste plamy, powstałe w wyniku rozbijania się o szybę owadów. Ma też ładniejszy zapach, co jest ważne, jeśli zazwyczaj jeździsz przy otwartych oknach.

Zdjęcie główne: Anastasia Shuraeva/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie osprzęt do ochrony kabli: przewodnik po złączkach i rurach
Jak wybrać odpowiednie osprzęt do ochrony kabli: przewodnik po złączkach i rurach
Przewodnik przedstawiający kluczowe aspekty wyboru odpowiedniego osprzętu do ochrony kabli. Poruszamy temat różnych typów złączek i rur - dowiesz się, jakie są ich zalety i zastosowania.
Jak innowacyjne technologie przekształcają projektowanie ekonomicznych hal produkcyjnych?
Jak innowacyjne technologie przekształcają projektowanie ekonomicznych hal produkcyjnych?
Dowiedz się, jak innowacyjne technologie, takie jak robotyka czy AI, wpływają na projektowanie efektywnych kosztowo hal produkcyjnych, poprawiając produktywność i zyskowność.
Czy egzaminy na prawo jazdy będą więcej kosztować?
Czy egzaminy na prawo jazdy będą więcej kosztować?
Egzaminatorzy się buntują, chcą podwyżek, a także krótszego czasu pracy. Jak na to odpowiada dyrekcja? Czy ceny za egzaminy wkrótce wzrosną?
Ostatnie wpisy