W których krajach Europy jest najlepsza zdawalność na prawko?

W których krajach Europy jest najlepsza zdawalność na prawko?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Egzamin na prawo jazdy w naszym kraju jest uważany za dosyć trudny i pokazuje to również naprawdę kiepska zdawalność. Jak wygląda jednak zdobywanie uprawnień w innych państwach Europy?

Zdawalność w Polsce

W naszym kraju zdanie egzaminu za pierwszym podejściem nie jest często spotykane. W miastach wojewódzkich zdawalność to trochę ponad 30%, a w całym kraju średnia to około 40%, gdy mowa o egzaminie praktycznym. W wypadku egzaminu teoretycznego z kolei zdawalność zazwyczaj plasuje się pomiędzy 50% a 60%. Jak widać, te wyniki nie należą do najlepszych. 

Francja

Porównania nie zaczniemy od jednego z naszych sąsiadów, a od kraju, w którym doszło do ogromnych kontrowersji. Francuzi zdecydowali się bowiem na to, by w 2016 roku do egzaminu teoretycznego dodać kolejne 2 tysiące pytań do puli. Aktualizacje puli są oczywiście normalne, lecz wśród nowych pytań znalazły się takie, które dotyczą na przykład tego, jaka jest dozwolona przepuszczalność światła okularów przeciwsłonecznych. W ten magiczny sposób zdawalność egzaminu teoretycznego w kraju znanym między innymi z wina spadła z poziomu aż 70% do zaledwie 13%. Jest to naprawdę dramatyczny wynik. 

Oliwy do ognia dodaje fakt, iż od wprowadzenia nowych pytań teoretycznych Francuzom „udało się” zwiększyć liczbę kierowców jeżdżących bez wymaganych uprawnień aż o połowę. 

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi są uznawani za kraj, w którym kultura jazdy jest na naprawdę wysokim poziomie. Do tego idzie to w parze ze świetnymi wynikami egzaminów. W Niemczech egzamin zdaje średnio 2 na 3 kandydatów na kierowcę. W najgorszych miastach z kolei zdawalność jest na poziomie prawie 60%, co i tak jest wynikiem lepszym niż w miastach o najlepszej zdawalności w Polsce. 

Czechy

Nie ma lepszego miejsca na zdanie prawa jazdy niż Czechy. Przynajmniej tak wynika ze zdawalności egzaminu – wynosi aż 96%. Oznacza to, że najwięcej trudności na egzaminie powinno sprawić oblanie go. Niestety osoby chcące zdać tam prawo jazdy nie powinny zbyt szybko wpadać w euforię. Aby móc podejść do kursu i egzaminu u naszych południowych sąsiadów, należy posiadać dowód zameldowania przez co najmniej pół roku. 

Holandia

Jest to jeden z bardzo popularnych krajów wśród Polaków, którzy Holandię, a tak w zasadzie Niderlandy, odwiedzają w celach zarobkowych i rekreacyjnych. Tam długie dojazdy do pracy nie są niczym niespotykanym, lecz nie oznacza to, że zdanie prawa jazdy jest proste. Zdawalność w Holandii jest porównywalna do tej, którą spotkamy w Polsce. 

Z czego wynikają różnice w zdawalności egzaminu na prawo jazdy?

Trudno jest ocenić, dlaczego zdawalność egzaminu na prawo jazdy w Polsce różni się od wyników z Europy. W przypadku egzaminu teoretycznego wpływ ma z pewnością to, że polscy kandydaci na kierowcę mają najtrudniejszy próg wymagany do zdania egzaminu. Wynosi on aż 92%. Na przykład w Czechach próg to zaledwie 86%. 

Zdjęcie główne: Glenn CarstJESHOOTS.COM/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak bezpiecznie jeździć z kobietą w ciąży?
Jak bezpiecznie jeździć z kobietą w ciąży?
Bezpieczeństwo jazdy samochodem to priorytet dla każdego kierowcy, a szczególnie ważne staje się, gdy w grę wchodzi przewożenie kobiety w ciąży.
Pierwszy kontakt z policją po egzaminie – poradnik
Pierwszy kontakt z policją po egzaminie – poradnik
Jak powinniśmy zachować się podczas kontroli lub zatrzymania? Diabeł tkwi w szczegółach. Zwłaszcza świeży kierowca powinien dokładnie zaznajomić się nie tylko ze swoimi obowiązkami, ale również z przysługującymi mu prawami.
Jakie dodatkowe usługi może oferować laweta?
Jakie dodatkowe usługi może oferować laweta?
Laweta to specjalny rodzaj pojazdu lub przyczepy, który został zaprojektowany i skonstruowany w celu przewożenia innych pojazdów lub ładunków.
Ostatnie wpisy