Kiedy możesz zdawać egzamin w samochodzie z automatem?

PRAKTYKA
Kiedy możesz zdawać egzamin w samochodzie z automatem?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedyś samochody z automatyczną skrzynią biegów kojarzyły się tylko z rynkiem amerykańskim, gdzie były bardzo popularne. Jeżeli boisz się egzaminu na prawo jazdy, to automat jest właśnie dla Ciebie.

Automat dobry na stres

Egzamin na prawo jazdy to bardzo stresujący moment w naszym życiu. Z tego powodu często popełniamy błędy, które działają na naszą niekorzyść i mogą wpędzić nas w spiralę poprawek i ponownych podejść, potęgując tylko naszą frustrację. Nic więc dziwnego, że każdy szuka sposobów na to, żeby zmniejszyć ilość zmiennych i dać sobie większe szanse. Coraz więcej osób widzi ku temu okazję w decyzji o tym, by zdawać prawo jazdy w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów, który jest znacznie łatwiejszy w opanowaniu. Co więcej, koszt takiego egzaminu jest taki sam lub porównywalny.

Zasiadając w tak stresującym momencie za kierownicą samochodu z automatyczną skrzynią biegów, nie musimy się obawiać, że ten zgaśnie nam podczas ruszania czy na wzniesieniu,  co zdarza się bardzo często osobom korzystającym z samochodów z manualną skrzynią biegów. Popularne automaty mają tę zaletę, że nie trzeba pamiętać o zmianie biegów, a co za tym idzie, możemy skupić się na tym, co dzieje się na drodze i wokół nas. Wiele osób uważa, że gwarantowane przepisami 30 godzin jazdy z instruktorem nie wystarczą, aby nauczyć się wszystkiego. Ponieważ jazdy doszkalające to niemały wydatek, bardziej opłaca się pominąć naukę manualnej skrzyni biegów i rozpocząć swoją przygodę z jazdą po drogach publicznych w automacie.

Atutami automatu są niewątpliwie płynność jazdy oraz większy komfort w użytkowaniu takiego samochodu. W takim pojeździe kierowcy nie muszą skupiać swojej uwagi na obrotomierzu i sprzęgle oraz nie muszą martwić się tym, że zgaśnie im samochód, bo zapomną zredukować do „jedynki” po zatrzymaniu na światłach czy przed znakiem stop.

Łatwo, ale nadal mało popularnie

Pomimo łatwości i większej zdawalności, zainteresowanie takim sposobem zdawania prawa jazdy nadal jest niskie. Wiele ośrodków nie ma stosownej floty pojazdów, co wiąże się z koniecznością zapewnienia takiego auta z zewnątrz, a to wiążę się z dodatkowymi formalnościami i kosztami. Nawet jeśli taka bariera nie występuje, wiele osób po prostu nie wie o możliwości zdawania na automacie albo obawia się o późniejsze problemy związane z takim prawem jazdy. Na automat najczęściej decydują się osoby niepełnosprawne, obcokrajowcy, lub osoby, które wiedzą, że nie poradzą sobie ze stresem. Na taki krok decydują się też osoby, które albo już posiadają taki samochód w rodzinie, albo zostały namówione przez swoich znajomych.

Wady wpisu 78

Zdanie egzaminu na prawo jazdy autem z automatyczną skrzynią biegów ma jedną, bardzo dużą wadę. Na otrzymanym dokumencie znajdzie się bowiem adnotacja o tajemniczym kodzie 78, informującym o ograniczeniu naszych uprawnień do kierowania tylko takimi pojazdami. O ile posiadając taki samochód, mało się tym martwimy, to niemal każda losowa sytuacja, kiedy jesteśmy zmuszeni prowadzić samochód z manualną skrzynią biegów, rodzi poważny problem. Musimy być wtedy wyjątkowo uważni, odbierając samochód zastępczy, składając zamówienie z wypożyczalni, czy odwożąc do domu znajomego z imprezy.

Na trudności możemy też napotkać podczas poszukiwania pracy. Jeśli wiąże się ona z prowadzeniem samochodu służbowego i posiadanie prawa jazdy jest jednym z wymogów przy składaniu aplikacji, pracodawcy bardzo często zwracają uwagę na to, czy nasze uprawnienia nie są ograniczone w sposób, który kłóci się z charakterem firmowej floty. Jeżeli zatem wiążemy swoją przyszłość z prowadzeniem samochodu, może być to problem.

Z automatu na manualną?

Na szczęście dla kandydatów na prawo jazdy z kodem 78, jego późniejsze wymazanie nie wiąże się z koniecznością przejścia całej procedury od początku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że może później podejść do egzaminu praktycznego w samochodzie z manualną skrzynią biegów, a przedłożone wcześniej badanie lekarskie czy wyniki testu teoretycznego nadal będą się liczyć. Co więcej, mając już zdany egzamin praktyczny, kolejne podejście będzie znacznie łatwiejsze i mniej stresujące niż ma to miejsce zazwyczaj.

Będąc już obeznanym z przepisami ruchu drogowego, samochodem oraz mając wyuczone pewne zachowania, zmiana biegów nie jest już tak przerażająca, jak ma to miejsce podczas pierwszych godzin nauki jazdy.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Egzamin na prawo jazdy 2022 – jak będzie wyglądał?
Egzamin na prawo jazdy 2022 – jak będzie wyglądał?
Choć zmiany w przyszłorocznych egzaminach na prawo jazdy nie są największe, będą one miały pewien wpływ na ich przebieg.
Czy warto zakupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech? Analiza kosztów, pokrycia i dostępności dla Polaków
Czy warto zakupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech? Analiza kosztów, pokrycia i dostępności dla Polaków
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech - czy warto? Analiza kosztów, pokrycia i dostępności dla Polaków.
Jak wybrać odpowiedni sprzęt budowlany do swojego projektu?
Jak wybrać odpowiedni sprzęt budowlany do swojego projektu?
Wybór odpowiedniego sprzętu budowlanego zależy od wielu czynników. W tym artykule objaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do swojego projektu budowlanego.
Ostatnie wpisy